[Obchody Odzyskania Niepodległości] Na grobie Prezydenta bez wieńca…

[Obchody Odzyskania Niepodległości] Na grobie Prezydenta bez wieńca…

Huczne obchody Odzyskania Niepodległości

O tym, że będziemy hucznie obchodzić  stulecie powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, wie już chyba każdy mieszkaniec  Cieszyna. Obchody, których kulminacyjnym momentem ma być widowisko pt. „Sztandary Chwały”,  rozpoczęły się już 12 października i potrwają przez kolejnych 10 dni.  Czas ten obfitował będzie w wiele wydarzeń m.in. prelekcji, wystaw i koncertów. Koszt organizacji wydarzenia to ponad pół miliona złotych!

Zgrzyt na cmentarzu

Jednym z ważnych elementów obchodów było złożenie wieńców i oddanie czci pamięci bohaterów tamtych wydarzeń. Nie zabrakło przedstawicieli władz powiatu oraz miasta. Niestety, nie o każdym się pamięta. Na cmentarzu komunalnym w Cieszynie burmistrz Ryszard Macura wraz z oficjelami złożył kwiaty tylko na dwóch z trzech grobów Prezydentów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Jak widać na zdjęciu jednego z naszych czytelników, na oddanie czci i złożenie kwiatów nie doczekał się grób dra Jana Michejdy – kluczowej postaci dla odradzającej się polskości na terenie Śląska Cieszyńskiego. Na grobach pozostałych dwóch Prezydentów Rady –  ks. Józefa Londzina oraz Tadeusza Regera kwiatów nie zabrało.

Kim był Jan Michejda?

Urodził się 18 lipca 1853 roku w Olbrachcicach jako syn Franciszka – duchownego ewangelickiego. Jan Michejda ukończył studia prawnicze i założył kancelarię prawną w Cieszynie. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach społecznych m.in. Macierzy Szkolnej i Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Był posłem do Rady Państwa w Wiedniu.  Po powołaniu Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego mianowano go naczelnikiem Tymczasowego Rządu Krajowego Księstwa Cieszyńskiego. Został pierwszym burmistrzem Cieszyna w wolnej Polsce po okresie zaborów. Zmarł 14 maja 1927 roku.

Pominięty Dom Narodowy

Podczas obchodów 100 lecia niepodległości których koszt wyniesie ponad pół miliona złotych zabrakło również kwiatów pod Domem Narodowym – w miejscu narodzenia się pierwszego niepodległego organu wolnej Polski.

Zagłosuj!

7 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 35

Fajne: 18

Procent fajnych głosów: 51.428571%

Słabe: 17

Procent słabych głosów: 48.571429%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz