Złamano prawo wyborcze w imię niepodległości? Nieczysta zagrywka w Cieszynie

Złamano prawo wyborcze w imię niepodległości? Nieczysta zagrywka w Cieszynie

W przeddzień wyborów samorządowych 2018 na rynku w Cieszynie odbyło się niezwykłe widowisko pt. Sztandary Niepodległości, które upamiętniało setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Niestety, obchody nie odbyły się jednak bez przykrych incydentów.

Huczne widowisko

W bogatym programie artystycznym wystąpili wybitni wykonawcy m.in. aktorzy Olga Bończyk, Iwona Loranc, Ewa Serwa, Natalia Sikora, Olga Szomańska, Robert Gonera, Marcin Kołaczkowski, Jerzy Schejbal, członkowie Teatr Piosenki: Aleksandra Radwan, Marcel Borowiec, Artur Gotz, Marcin Kątny, Roman Kołakowski, Damian Łukawski, Orkiestra Teatru Piosenki, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, Chór Harmonia. Multimedialne widowisko w reżyserii Romana Kołakowskiego pochłonęło łącznie 500 000 zł i inspirowane było wydarzeniami, które 100 lat temu doprowadziły do powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Pokrzyżować plany konkurencji

Jednym z punktów tego październikowego wydarzenia było zdjęcie grupowe, które miało zebrać wszystkich zgromadzonych na rynku cieszynioków. Pierwowzorem pomysłu była fotografia sprzed  stu laty, którą wykonano w  tym samym miejscu. Sepię zastąpił kolor. Niestety, okazało się, że ujęcie  rzekomo będą psuły afisze wyborcze Mieczysława Szczurka oraz Gabrieli Staszkiewicz.

Burmistrz Ryszard Macura wystąpił z prośbą o usunięcie wizerunków kandydatów na czas wykonywania fotografii. Takiej zgody jednak od nich nie otrzymał, ze względu na trwającą ciszę wyborczą. Ostatecznie zgodzono się jedynie na to, by zasłonić reklamy kandydatów na czas wykonywania zdjęć. Zastrzeżeniem było, że banery nie zostaną zdemontowane i odpięte od mocowania  – komitety nie mogłyby ich bowiem już wtedy powiesić z powrotem, ponieważ cisza wyborcza która już trwała w najlepsze zakazuje wykonywania takich czynności.

Wbrew ustaleniom banery nie zostały zasłonięte, a całkowicie zdjęte bez zezwolenia z prywatnego budynku i to już ok. godz. 15 – czyli na długo przed realizacją pamiątkowego zdjęcia. Odwiedzający rynek mogli podziwiać za to, brylującego na nim burmistrza.

Złamano prawo wyborcze w imię niepodległości? Nieczysta zagrywka w Cieszynie

W trakcie trwania występów burmistrz Ryszard Macura pomimo sprzeciwu kontrkandydatki i poinformowaniu go o tym, że wieszanie afiszy w trakcie trwającej ciszy wyborczej jest zabronione, stwierdził jedynie, że jest to nadinterpretacja prawa. Następnie, po zakończeniu imprezy podczas trwającej ciszy wyborczej ok godz. 20 zlecił ekipie z wysięgnikiem z MZD powieszenie na budynkach banerów wyborczych jeden (Gabrieli Staszkiewicz) na Hotelu pod Brunatnym Jeleniem oraz drugi (należący do kandydata do Rady Powiatu) po przeciwnej stronie.

Złamano prawo wyborcze w imię niepodległości? Nieczysta zagrywka w Cieszynie

Podczas montowania reklam z użyciem zwyżki wielu przechodniów nie kryło swojego oburzenia, jakim prawem w trakcie ciszy wyborczej ktoś wiesza reklamę agitującą na korzyść Gabrieli Staszkiewicz i Mieczysława Szczurka. W czasie gdy ekipa MZD w trakcie ciszy wyborczej wieszała dwa banery na miejsce -jak dowiedziała się nasza redakcja –  mieszkańcy Cieszyna wielokrotnie alarmowali zarówno Straż Miejską, jak i Policję o incydencie, informując je o łamaniu ciszy wyborczej rzekomo przez G. Staszkiewicz i M. Szczurka.

Przez zachowanie obecnego włodarza Ryszarda Macury – dalekie od reguł fair play – kandydaci odczuli jego skutki już następnego dnia w wyborach, ponosząc tego zachowania negatywne konsekwencje wizerunkowe. Nie dość tego, oprócz wizerunku osoby łamiącej prawa wyborcze i straconej możliwości dotarcia ze swoimi materiałami wyborczym do osób które przyszły na rynek, musieli jeszcze tłumaczyć się z całej sytuacji składając wyjaśnienia Policji. Wg naszych doniesień, pan Mieczysław Szczurek zdecydował się zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa.

Złamano prawo wyborcze w imię niepodległości? Nieczysta zagrywka w Cieszynie

Zgrzyt na cmentarzu

[Obchody Odzyskania Niepodległości] Na grobie Prezydenta bez wieńca…

Przed telewizorem

Ci, których odstraszyła niesprzyjająca aura deszczowa lub inne okoliczności, mają jeszcze szansę obejrzeć widowisko w TVP 1 w przeddzień Wszystkich Świętych, o ile nie zasną. Wg nieoficjalnych informacji transmisja widowiska przewidziana została na godzinę 23.25. Przyznajemy, że inaczej wyobrażaliśmy sobie promocję miasta za około pół miliona złotych.

Zagłosuj!

-8 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 46

Fajne: 16

Procent fajnych głosów: 34.782609%

Słabe: 30

Procent słabych głosów: 65.217391%

Dodaj komentarz