Palety Euro – normy, charakterystyka, zastosowanie

Palety Euro – normy, charakterystyka, zastosowanie

Palety drewniane użytkowane są w przemyśle i usługach, ułatwiając transport czy magazynowanie towarów przeznaczonych do sprzedaży lub materiałów przeznaczonych do obróbki. Najlepsze palety na rynku, które spełniają normy przyjęte na rynku to tzw. europalety. Co warto wiedzieć o tych normach, jaka jest charakterystyka europalet i ich zastosowanie? Sprawdzamy.

Przyjęło się, że na wszystkie palety drewniane mówi się „europaleta”. To błąd, bo niektóre nośniki są jednorazowe i nie nadają się do ponownego wykorzystywania np. w transporcie. Najczęściej elementy, które nie spełniają kryteriów palety Euro, wykonane są z cienkiego drzewa sprasowanego, a ich możliwości są znacznie ograniczone.

Jakie są normy palet Euro?

W przypadku palety Euro jest zgoła inaczej. Spełnia ona surowe kryteria wytyczone przez jedną z dwóch organizacji międzynarodowych, dbających o najwyższy standard nośników transportowych. To Europejskie Stowarzyszenie Paletowe (EPAL) i Związek Producentów Europalet (UIC). Jakie warunki powinna spełnić paleta, aby otrzymać certyfikację zgodną z wytycznymi tych organizacji?

  • Standardowe wymiary 800 x 1200 x 144 mm (istnieją np. wersje ½ lub ¼).

  • Waga na poziomie 25 kilogramów.

  • Wykonanie z litego drewna o ściśle określonych parametrach.

  • Spełnianie norm bezpieczeństwa i użytku (np. brak elementów wystających).

Palety Euro oznaczone są charakterystycznym logotypem EPAL lub UIC (lub jednej i drugiej organizacji) w kółku, widocznym dla użytkownika.

Charakterystyka europalet – co warto wiedzieć?

Spełnianie standardów EPAL czy UIC przez paletę oznacza, że nadaje się ona do wszechstronnego wykorzystania i ma cechy pozwalające na jej intensywną eksploatację. Przede wszystkim umożliwia wielokrotny przewóz. Korzystając z europalet nie trzeba obawiać się, że deski zaczną się łamać pod naporem przewożonego towaru albo nośnik uszkodzi się w trakcie ustawiania na przyczepie auta ciężarowego. Poza tym europalety są odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Palety Euro – normy, charakterystyka, zastosowanie

Druga kwestia to możliwości załadunkowe i planowanie transportu. Charakterystyka europalet sprawia, że pozwalają na transportowanie ładunków przekraczających tonę, a ustawianie ich w transporcie (przez jednolite wymiary) jest łatwiejsze.

Przeznaczenie europalet w transporcie i nie tylko

Podkreślmy, ze cechy europalet zwiększają ich wszechstronność w wielu elementach przemysłu, produkcji i usług. Nadają się do wykorzystania w transporcie kolejowym, morskim, lotniczym czy lądowym, pozwalając przy tym dokładnie określić wagę przewożonego towaru i nośnika.

Poza tym są świetnym elementem wykorzystywanym w magazynach. Ułatwiają przestawianie towarów (za pomocą wózków widłowych), a także odseparowują towar od gleby czy posadzki. Są także używane do produkcji mebli lub innych elementów wyposażenia wnętrz.

Chociaż europalety są droższe niż zwykłe palety bez certyfikatów, to warto w nie zainwestować. Koszt można niekiedy obniżyć, szukając używanych palet EURO, dostępnych na rynku.

Palety Euro – normy, charakterystyka, zastosowanie

Sprawdź pełną ofertę PolskieOpakowania.com – dystrybutor palet drewnianych i plastikowych

Artykuł sponsorowany

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz