Miliony złotych pozyskane przez Dyrektor Domu Narodowego? Blef!

Miliony złotych pozyskane przez Dyrektor Domu Narodowego? Blef!

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura i Dyrektor Domu Narodowego Monika Sikora-Monkiewicz w swoich oświadczeniach dotyczących afery sms-owej informowali o milionowych dotacjach pozyskanych na rozwój Domu Narodowego. Informacje te miały być przeciwwagą do zarzutów związanych z wysyłaniem smsów premium wysyłanych z telefonów służbowych COK.

Cytat Dyrektor MSM: „Uważam, iż tematem zdecydowanie ciekawszym dla Państwa i godnym medialnego upublicznienia jest chociażby ilość środków finansowych, jakie pozyskujemy dla rozwoju naszej instytucji, które można liczyć w milionach”.Cytat Burmistrza RM: „Nie chcemy też zapominać o milionach złotych, pozyskiwanych przez Dyrektor Sikorę Monkiewicz na realizację wielu projektów. Uczciwa ocena wymaga widzenia dobrych i złych zjawisk towarzyszących naszemu życiu”.

Panie Burmistrzu, Pani Dyrektor. Mam wrażenie, że to był niezły blef. Mówię więc: „Sprawdzam!”. Chciałbym dowiedzieć się z jakich projektów udało się pozyskać miliony na rozwój Domu Narodowego?

Największy projekt, którego polskim PARTENEREM był Dom Narodowy, dotyczył remontu Domu Narodowego, Teatru w Czeskim Cieszynie i Domu Dzieci i Młodzieży w Czeskim Cieszynie. Projekt powstał w Czeskim Cieszynie.

144 000 złotych z ministerialnego projektu „Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura domów kultury” (projekt pt. „Remont i wyposażenie sali widowiskowej w COK “DOM NARODOWY” w Cieszynie”), zostało pozyskanych przez firmę zewnętrzną podobną do Delta Partners.

Środki z projektu „Kulturalny Most Cieszyna” zostały pozyskane przez Teatr w Czeskim Cieszynie. Dom Narodowy był w tym projekcie wyłącznie PARTENERM.

Środki na XI i XII „Wakacyjne Kadry” udało się pozyskać dopiero po odwołaniu. W tym przypadku nawięcej do powiedzenia miał Urząd Miasta (przez wiele edycji impreza organizowana była przez wydział kultury UM w Cieszynie).

W projekcie „Kaj indzi inakszy – u nas po naszymu”, COK „Dom Narodowy”, był PARTNEREM dla KaSS „Střelnice”.

Kolejny projekt, to „Zjednoczone kultury Cieszyna”. Również i w tym wypadku „Dom Narodowy był jedynie PARTNEREM dla KaSS „Střelnice”.

COK „Dom Narodowy”, lub jak kto w woli Dyrektor Monika Sikora-Monkiewicz, w latach 2016-2018, starała się pozyskać miliony z projektów:

  • z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Promocja czytelnictwa”, projekt pt. „Romans Prowincjonalny – 1. Cieszyński Festiwal Literacki.” Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN „Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna”, projekt pt. „Żywe źródła kultury ludowej Ziemi Cieszyńskiej”. Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN „Sztuki wizualne”, projekt pt. „5 edycja międzynarodowych rezydencji artystycznych „Incydenty 2017”. Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN„Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”, projekt pt. „Międzynarodowy Festiwal Tańca Dance Cieszyn 2017”. Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN – „Edukacja kulturalna”, projekt pt. „Wytwórnia Talentów”. Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”, projekt pt. „Cieszyńskie Święto Ognia – festiwal tradycji ognia, szkła i ceramiki”. Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN „Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna”, projekt pt. „TU STELA”. Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN „Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura domów kultury”, projekt pt. „Plenery “Domu Narodowego”, Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu MKiDN „Kultura Dostępna”, projekt pt. „Halo, tu kultura”. Przyznana dotacja: 0.00 zł,
  • z programu Interreg VA, projekt pt. „Święto ognia”. Projekt zatwierdzono jako rezerwowy (Dom Narodowy był partnerem KaSS „Střelnice”).

Brawa? Jedynie za wytrwałość. Amerykański pisarz Ambrose Bierce powiedział kiedyś: „Największy upadek, jakiego może doznać człowiek, jest wynikiem potknięcia o swój własny blef”. Czy znów miał rację?

Zagłosuj!

42 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 62

Fajne: 49

Procent fajnych głosów: 79.032258%

Słabe: 13

Procent słabych głosów: 20.967742%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Jeden komentarz

Odpowiedz

Dodaj komentarz