Pani Dyrektor COK kłamie? Kompromitacja Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

Publikujemy nowe doniesienia ws. afery w Domu Narodowym. Informacja o kilkuset smsach premium wysłanych ze służbowych telefonów COKu wypłynęła 19 lipca, za sprawą artykułu w portalu Cieszy.pl pt. “SMS-owy przekręt w Cieszynie?” .

W serwisie Cieszy.pl treści generowane są przez samych użytkowników. Po kilkudziesięciu minutach wpis zyskał dużą popularność, a na do naszej redakcji przychodziły wiadomości zarówno od głównej zainteresowanej jak i prominentnych lokalnych polityków z żądaniem usunięcia wpisu oraz z gratulacjami mieszkańców Cieszyna za nagłośnienie “przekrętu”, o którym wielu już tu i ówdzie rozmawiało.

Redakcja na prośbę dyrektor Moniki Sikory Monkiewicz cofnęła publikacje. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie, ale go nie uzyskaliśmy. Za to zostaliśmy poproszeni parokrotnie przez panią dyrektor o rozmowę z jej adwokatem (!).

Po czterech dniach wpis został ponownie dodany przez użytkownika z trochę zmienioną treścią i sytuacja się powtórzyła. Po negatywnej odpowiedzi na prośby usunięcia wpisu pani Monika Sikora Monkiewicz przesłała swoje oświadczenie, które administracja naszego serwisu natychmiast zamieściła pod wpisem.

Administracja naszego portalu równolegle pouczyła autora doniesień, że dodawane materiały powinny mieć oparcie w faktach. W odpowiedzi dostaliśmy screeny bilingów z których jasno wynika, że podawane informacje mogą być prawdziwe.

Z absurdalnego oświadczenia opublikowanego przez panią dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury w artykule portalu Gazeta Codzienna wynika, że odpowiedzialnością za wysłanie smsów obarcza swoich podwładnych i kompletnie nie zdaje sobie ona sprawy z istoty problemu. A przecież nie chodzi tu o sam fakt głosowania, tylko wykorzystywanie do własnych celów publicznych środków.

Należy zadać pytanie, w jaki jeszcze sposób były one wydatkowane? Z informacji do których dotarliśmy wynika, że to nie jedyne grzechy, do których nie przyznaje się dyrektorka COK… ale o tym na koniec.

Redakcja Cieszy.pl z dobrego serca i troski o publiczne środki – w sytuacji gdy cieszyński magistrat coraz częściej zachęca do głosowania w smsowych plebiscytach na realizowane przez siebie przedsięwzięcia – postanowiła opublikować bilingi które otrzymała jako potwierdzenie sensacyjnych informacji.

Z dokumentu poniżej wynika, że z numeru należącego – wg BIPu – do pani Moniki Sikory Monkiewicz zostało wysłanych w miesiącu styczniu 403 SMSy premium, a w lutym 23:

Pani Dyrektor COK kłamie? Kompromitacja Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

Z innego numeru (pracownika) w tym samym czasie zostało wysłanych 224 SMSów premium, łączny koszt netto to 1312 zł. Warto dodać, że dopiero po nagłośnieniu sprawy numery te zostały usunięte ze strony www.domnarodowy.pl.

Jak twierdzi w oświadczeniu zamieszczonym na jednym z lokalnych portali Burmistrz Ryszard Macura, kwota 1340zł wydatkowana na zaangażowanie w konkurs została zwrócona. Jednocześnie podkreśla on zasługi pani dyrektor COK. Prawdą jest, że zgadzamy się ze stwierdzeniem redakcji Gazety Codziennej:

“W tym przypadku nikt zasług pani Monice Sikorze Monkiewicz nie odbiera, ale też nie gloryfikuje. Nie powinny na pewno być linią obrony. Nie podlega wątpliwości, że nieuczciwe sięganie po nagrodę powinno być uczciwie ocenione a sprawa już dawno powinna być skierowana do Wymiaru Sprawiedliwości. Przyzwolenie na takie zachowanie i łamanie prawa może tylko taki proceder rozszerzyć. Być może to, co na co dzień wykonuje pani dyrektor jest dla niej misją – dla nas jest to praca za którą pobiera wynagrodzenie.”

I to nie małe. Jak wynika ze sprawozdania finansowego w zeszłym roku zarobiła ona pracując w COK ponad 115 tyś zł. Wg jednego z pracowników Urzędu Miasta to dużo więcej, niż zarabia jakikolwiek inny dyrektor opłacany z kasy miasta Cieszyn.

Autor artykułu Gazety Codziennej zauważa również: “Nie bez powodu również pani dyrektor jest koordynatorem największego projektu czyli, remontu „Domu Narodowego”. Każdy kto choć raz miał styczność z działaniami projektowymi wie, że koordynator pobiera za to wynagrodzenie w zależności od wysokości przyznanych środków i wielkości projektu.”

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec listy grzechów i nie tylko płatne smsy w plebiscycie były finansowane przez COK.

Do naszej redakcji trafiły zdjęcia płatnych reklam COK w platformie Facebook, które – jak twierdzi źródło Cieszy.pl zbliżone do COK- były finansowane przez panią Monikę Monkiewicz-Sikora z budżetu Domu Narodowego.

Zdjęcie wpisu sponsorowanego zamieszczamy poniżej:

Pani Dyrektor COK kłamie? Kompromitacja Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.
Screen sponsorowanej reklamy która była widoczna na Facebooku

Niestety nie wiemy jaka kwota została wydana na reklamę. Zdaniem redakcji Cieszy.pl należy to wyjaśnić. Co więcej, biorąc pod uwagę te nowe doniesienia, powinno się również skontrolować, jak i na co wydawane były inne środki z kasy COK. Czy i na to znajdzie się wytłumaczenie?

I czy Ryszard Macura – burmistrz  Cieszyna- zdecyduje się odwołać panią dyrektor ze stanowiska, zamiast zamiatać sprawę pod dywan?

Szanowni czytelnicy – ta sprawa ujrzała światło dzienne dzięki dziennikarstwu obywatelskiemu.  Gorąco zachęcamy do dodawania informacji i newsów związanych z Cieszynem i Śląskiem Cieszyńskim!

Zaktualizowano 15.08.2018 g. 08:03

Zagłosuj!

100 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 138

Fajne: 116

Procent fajnych głosów: 84.057971%

Słabe: 22

Procent słabych głosów: 15.942029%