Miasto Cieszyn upraszcza procedury w komunikacji miejskiej

Miasto Cieszyn upraszcza procedury w komunikacji miejskiej

Od grudnia ubiegłego roku w cieszyńskiej komunikacji miejskiej funkcjonują nowe możliwości opłacania przejazdów za pomocą karty miejskiej oraz kart bankowych z funkcją płatności zbliżeniowych. 

W związku z kończącym się okresem przejściowym, w którym pasażerowie mogli jeździć autobusami na starych zasadach, Burmistrz Miasta Cieszyna podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian, które mają na celu ułatwienie w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Przy określeniu nowych zasad, jakie mają obowiązywać od 1 lipca br., wzięte zostały m.in. postulaty, aby osoby starsze i niepełnosprawne nie musiały rejestrować przejazdu w kasowniku elektronicznym.

Oto najważniejsze zmiany: 

1. Przedłużony został okres, w którym można jeździć na podstawie papierowych biletów. Wszyscy, którzy posiadają takie bilety, mogą z nich korzystać do 31 grudnia 2019r., natomiast nie będzie można już ich kupić.

2. Osoby, które ukończyły 70 lat, a także osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i ich opiekunowie podczas przejazdów w strefie Cieszyn-Cieszyn nie muszą posiadać karty miejskiej. Muszą natomiast posiadać dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnienia do przejazdów bezpłatnych.Brak obowiązku posiadania karty miejskiej, aby korzystać z uprawnień do ulgi w wysokości 50%. Bilety ulgowe można zakupić za pomocą karty bankowej, za pomocą aplikacji MoBilet oraz opłacić przejazd u kierowcy. W takim przypadku konieczne jest okazanie kontrolerowi dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnienia do przejazdów ulgowych.

3. Wprowadzenie ulgi 50% w strefie Cieszyn-Cieszyn dla osób, które ukończyły 60 lat i pobierają świadczenie pielęgnacyjne ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną.

4. Brak konieczności posiadania karty miejskiej pozwala na korzystanie z ulg przez mieszkańców, którzy sporadycznie korzystać będą z komunikacji, ale również przez turystów przebywających w Cieszynie.

Dodatkowo: 

Nie będzie już biletów okresowych w postaci papierowej. Bilety takie są dostępne tylko w ramach karty miejskiej, a wybrane bilety okresowe są również dostępne za pomocą aplikacji moBilet.

Wolontariusze mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w strefie Cieszyn-Cieszyn tylko na podstawie posiadanej karty miejskiej. 

Pasażerowie, którzy wykonują przejazd na podstawie biletu okresowego zapisanego na karcie miejskiej zobowiązani są do zarejestrowania przejazdu w kasowniku. Niezarejestrowanie przejazdu uznaje się za przejazd bez ważnego bilet.

Rejestracja wyjścia z autobusu w kasowniku elektronicznym nie jest obowiązkowa w przypadku przejazdu na podstawie biletu okresowego zapisanego na karcie miejskiej.

Szczegółowe informacje o nowych zasadach zostaną opublikowane w kolejnych Wiadomościach Ratuszowych.

Źródło: UM Cieszyn 

Wydział Strategii i Rozwoju Miasta

Zagłosuj!

10 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 10

Fajne: 7

Procent fajnych głosów: 70.000000%

Słabe: 3

Procent słabych głosów: 30.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz