Tajemniczy kopiec na Pikietach w Cieszynie

Tajemniczy kopiec na Pikietach w Cieszynie

Na wzgórzu zwanym Pikiety, wśród pól, znajduje się niewielki kopiec o niejasnym pochodzeniu i przeznaczeniu. Jest to obiekt o wysokości około dwóch metrów i średnicy nie przekraczającej 14 metrów u podstawy.

Zagadkowy pagórek znajduje się na terenie prywatnym na Pikietach. Drzewa porastające kopiec widać w odległości około 100 metrów (w stronę Rudowa) od kamiennego krzyża przy ul. Żniwnej.

Tajemniczy kopiec na Pikietach w Cieszynie
Kopiec na Pikietach, fot. Karolina Kot

Wg niektórych mogłaby się na nim znajdować średniowieczna wieża mieszkalno – obserwacyjna. Wg innych, to tylko Sandgruben – czyli kopalnia piasku. Jest też hipoteza, że miejsce spełniało rolę kopca granicznego. Obiekt dotychczas nie był badany archeologicznie.

W maju 2012 roku pani Karolina Kot wybrała się osobiście na wzgórze Pikiety. Kopiec rzeczywiście przedstawiał się bardzo interesująco i sprawiał wrażenie starego. Poniżej przytaczamy jej relację znalezioną w serwisie Strażnicy Czasu:

Mocno rozochoceni, z nosami nisko przy ziemi, obleźliśmy go z tego tytułu kilkukrotnie wokoło, (a także wzdłuż i wszerz), marząc o natrafieniu na choćby jeden, skromny, parszywy i odrzucający wyglądem ułamek ceramiki… Niestety, nie mieliśmy szczęścia. Wysiłki nie przyniosły rezultatu.
Zmartwiło nas też położenie obiektu – chociaż rozciąga się zeń wspaniały widok na północ, to jednak z samym Cieszynem jest gorzej – nie wiedzieć czemu, kopiec nie został usypany na szczycie wzniesienia!

Tajemniczy kopiec na Pikietach w Cieszynie
Kopiec na Pikietach, fot. Karolina Kot

Nie można jednoznacznie z całą pewnością stwierdzić, czym był w przeszłości obiekt znajdujący się na terenie parafii w Zamarskach. Jedna z starych austriackich map sugeruje, że w XIX wieku była tam odkrywka piasku, jednak czy zawsze wcześniej tylko taką rolę spełniało, nie wiadomo.

Dlatego poszukujemy osób, które mogą pomóc odsłonić rąbek tajemnicy i mają jakiekolwiek informacje lub przekazy na temat tego miejsca. Jeżeli wiecie coś więcej, prosimy o kontakt z Redakcją.

Więcej zdjęć oraz dyskusja na temat tajemniczego kopca na Pikietach: [LINK]

Zagłosuj!

10 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 10

Fajne: 7

Procent fajnych głosów: 70.000000%

Słabe: 3

Procent słabych głosów: 30.000000%

Dodaj komentarz