Czy pod Wzgórzem Zamkowym istnieją podziemne korytarze?

Najprawdopodobniej tak! Strona Cieszyńskie Podziemia (gorąco polecamy – red.) przypomina artykuł z “Gwiazdki Cieszyńskiej” na temat rozbudowy browaru w 1857 roku:

“Przy kopaniu na górze zamkowej odkryto piwnice przestronne których mury z dawniejszych są czasów, lecz drzwi dosyć dobrze utrzymane zdają się być w nowszych czasach wprawione, i prowadzą na domysł, że piwnice te jeszcze w przeszłym wieku były używane” (nr 30 z 25 lipca)

Czy pod Wzgórzem Zamkowym istnieją podziemne korytarze?

Użyta w artykule fotografia pochodzi z Kroniki Kopidołów i zostało wykonane w latach 1976-1977 prawdopodobnie przed zboczem Wzgórza Zamkowego od strony browaru.

Kilka innych notek prasowych związanych z podziemiami pod Browarem i na Wzgórzu Zamkowym:

“W górze obok browaru rozpoczęto kopanie w ziemię na piwnicę do przechowywania piwa, w której 6000 wiader się pomieści. Ta ostatnia budowla szczególniej nabawia wiela trudności; ziemia jest sypka, a na górze znajdują się wieża i kaplica, pamiątki z czasów piastowskich; z tej przyczyny potrzebno użyć wszelkich środków ostrożności, jakich przy budowie wielkich tunelów się używa, i dla lego celu zawezwano mężów biegłych w takich przedsiębiorstwach” (GC, 1857, nr 21 z 23 maja)

“Już wspomnieliśmy o budowaniu wielkiej piwnicy na górze zamkowej, i przychodzimy na to znowu, ponieważ tam przy kopaniu w ziemi ciekawe znaleziono przedmioty. Tak na górze za starożytną wieżą, w głębokości na 2 sążnie, wykopano olbrzymią ostrogę, naparstek dobrze utrzymany, 2 miedziane szale od wagi, 2 płaskie kamienie mające około 7″ z herbem wyrytym na nich. Dalej natrafiają się ciągle balki z drzewa, drzewo opalone i szuter. W głębokości 4 sążni znaleziono dylówkę z desek łupanych. Z pewnością przyjąć można, że część góry jest nasypaną, i przez nasypisko w czasie różnych budowań nowych znacznie podwyższoną. Wiadomo, że zamek za czasu książąt piastowskich dwa razy spalił się, a więc łatwo przypuścić, że w miejscu, gdzie znaleziono dylówkę, niegdyś były stajnie, i to mniemanie potwierdza też wygrzebany tam koniniec, a po pożarze lub w skutek przedsięwziętej nowej budowy łatwo o dwa sążnie mogły zostać podwyższone. Za naszych czasów był na tem miejscu piękny ogród założony; dopiero teraz duch przemysłowy i do głębi ziemi wnikający, wykrył co od kilkuset lat było zagrzebanem” (GC, 1857, nr 28 z 11 lipca)

“Przy kopaniu na górze zamkowej ciągle znajdują różne drobnostki starożytne. Liczba ich już dość znaczna” (GC, 1857, nr 30 z 25 lipca)

“W dniu 8 b. m. dokończono sklepienie piwnicy wybudowanej na górze zameckiej, uroczystem położeniem kamienia ostatniego” (GC, 1858, nr 7 z 13 lutego)

W ostatnim poście mowa o tunelu lodowym, którego współczesne zdjęcia można zobaczyć tu [LINK]

Źródło:

Zagłosuj!

11 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 21

Fajne: 13

Procent fajnych głosów: 61.904762%

Słabe: 8

Procent słabych głosów: 38.095238%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz