Skoczów: W rocznicę śmierci prałata

Skoczów: W rocznicę śmierci prałata

Dzisiaj (21.10) mija pierwsza rocznica śmierci ks. prałata Alojzego Zubra, wieloletniego proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. Mieszkańcy miasta postanowili oddać hołd duchownemu i zapraszają na spotkanie poświęcone jego postaci.

22 października o 17.00 w nowej sali sesyjnej w miejskiej kamienicy przy Rynku 3 w Skoczowie zaplanowano seminarium historyczno-wspomnieniowe, którego prelegentami będą Halina Szotek, ks. Andrzej Czyż, Antoni Kratki, Andrzej Bacza i Anna Hyski. Tego dnia w Muzeum Sarkandrowskim odbędzie się też koncert akordeonowy w wykonaniu Marcina Jabłońskiego z okazji XXI Dnia Papieskiego, organizowany przez Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”. Ponadto, zostanie otwarta również wystawa zatytułowana „Ksiądz prałat Alojzy Zuber i jego wielcy poprzednicy”. Gościnnie wystąpi Józef Broda, zaś spotkanie poprowadzi Jakub Staroń. W czasie Dnia Papieskiego będzie można wesprzeć budowę „Przestrzeni Opatrzności”, nowego domu pomocy dla chłopców w Skoczowie.

Po 31 latach pracy w skoczowskiej parafii Ks. prałat Alojzy Zuber w 2014 roku przeszedł na emeryturę. W tym samym roku Rada Miejska Skoczowa przyznała duchownemu Laur Srebrnej Cieszynianki, doceniając jego działalność na wielu płaszczyznach. Zmarły był inicjatorem i współorganizatorem zaproszenia i przygotowania wizyty Jana Pawła II w Skoczowie 22 maja 1995 roku. To wyjątkowe wydarzenie upamiętnia co roku ekumeniczny festiwal Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, organizowany przez stowarzyszenie o tej samej nazwie. Jednym z jego założycieli i wieloletnim wiceprezesem był ks. prałat Alojzy Zuber. W czasie swojej służby w Skoczowie duchowny troszczył się o Muzeum św. Jana Sarkandra, organizował coroczną diecezjalną pielgrzymkę ku czci tego świętego na Kaplicówkę. Był także dobrym gospodarzem – doprowadził do całkowitego remontu kościoła parafialnego z zewnątrz i rozpoczęcia renowacji jego środka. Sprowadził na Kaplicówkę papieski krzyż z lotniska na Muchowcu, znak rozpoznawczy trytonowego grodu, a także wybudował kaplicę Miłosierdzia Bożego w Wiślicy z wykorzystaniem elementów papieskiego ołtarza z 1995 roku. Ks. prałat Alojzy Zuber urodził się 4 czerwca 1939 roku. Ostatnie lata spędził w Domu Sióstr Sercanek w Kamesznicy.

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz