Już w poniedziałek [PROTEST] mieszkańców Cieszyna pod PKP!

Już w poniedziałek [PROTEST] mieszkańców Cieszyna pod PKP!

Szykują się protesty w związku z trwającą wycinką około czterech tysięcy drzew w rejonie torowiska PKP na terenie Gminy Cieszyn.

Organizatorzy protestu proszą o nagłaśnianie sprawy, udziału w proteście oraz zapraszanie znajomych do wzięcia udziału w wydarzeniu: [LINK].

Ekolodzy oraz mieszkańcy uważają, że zakres wycinki prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, doprowadzi do zniszczenia wielu naturalnych siedlisk zwierząt i ptaków zamieszkujących okoliczne tereny zielone przy których przebiega linia kolejowa.

Wstępna wizja lokalna:

Trudno się z tym nie zgodzić. Patrząc na ogromną ilość już do tej pory wyciętych drzewostanów, uzasadnione wydają się być obawy mieszkańców, że inwestycja zagrozi lokalnemu ekosystemowi oraz że będzie to krok do “zabetonowania” kolejnych zielonych obszarów na terenie miasta.

Społeczność lokalna widząc dotychczasowe poczynania spółki PKP, nie kryje oburzenia i zapowiada protesty. Pierwszy ma rozpocząć się już w najbliższy poniedziałek (17.06) o godzinie 17:00 w rejonie Czarnego Chodnika i dworca PKP przy ul. Hajduka w Cieszynie.

Starostwo nie odstąpiło od zgody na wycinkę

O odstąpienie od wydania przez Starostwo Powiatowe zgody na inwestycję PKP Polskie Linie Kolejowe i zatrzymanie wycinki w pasie 30 metrów wzdłuż trasy kolejowej (wycięte mają zostać drzewa w obszarze do 15 metrów z każdej strony torowiska) na terenie Cieszyna apelowała już jakiś czas temu burmistrz Cieszyna – Gabriela Staszkiewicz. Jej wniosek spotkał się niestety z odmową ze strony Starostwa Cieszyńskiego. Poniżej publikujemy oświadczenie Urzędu Miasta w tej sprawie:

Protest mieszkańców przeciwko dalszej wycince drzew przy PKP w Cieszynie:

Gdzie?
W rejonie dworca PKP na ul. Hajduka oraz Czarnego Chodnika w Cieszynie.

Kiedy?
Poniedziałek godz 17:00-19:00

Plan przebiegu protestu:

  • 17.00 Obywatelska wizja lokalna, sprawdzamy wyrządzone szkody , drzewa oznaczone do wycinki (często przekraczające obwód 3 m) oraz miejsca gniazdowania ptaków (część drzew została ścięta w okresie lęgowym).
  • 17.30 – 19.00 Protest przeciwko dalszej wycince.

Apel organizatorów:
“Nie zgadzamy się żeby nieuzasadnione decyzje, w tak kluczowych dla obywateli sprawach, były stanowione za naszymi plecami bez większej społecznej konsultacji. Jako mieszkańcy Cieszyna czujemy się oburzeni i oszukani !!! Wycinka jest zgodna z prawem, ale bezpodstawna (przypominamy, prawo obowiązuje od 2008 r, – dlaczego drzewa zaczęły przeszkadzać właśnie teraz ?). Wpłynie to z pewnością na mikroklimat miasta. “

Prosimy o udostępnianie! ?

Szczegóły w wydarzeniu⤵️
https://www.facebook.com/events/431018517630759/

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 6

Fajne: 3

Procent fajnych głosów: 50.000000%

Słabe: 3

Procent słabych głosów: 50.000000%

Dodaj komentarz