Książnica Cieszyńska zaprasza na konferencję – Biblioteka nowej ery

Książnica Cieszyńska zaprasza na konferencję – Biblioteka nowej ery

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Książnica Cieszyńska oraz Kongres Polaków w Republice Czeskiej zapraszają na konferencję naukową “Biblioteka nowej ery. Wokół dokumentów i wydawnictw alternatywnej duchowości Śląska Cieszyńskiego”, która odbędzie się w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej w sobotę, 21 października.

W konferencji uczestniczyć będą naukowcy z różnych instytucji, takich jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika w Ostrawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet w Ostrawie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00, a wstęp jest wolny.

Podczas konferencji poruszone zostaną kwestie alternatywnej duchowości, która pojawiała się w przekazach polskich i czeskich środowisk Śląska Cieszyńskiego. Wiele idei alternatywnych dotyczyło projektów odrodzenia – ludzi, narodu oraz świata, mając na celu kreowanie lepszej przyszłości i obywatelskiego społeczeństwa. Choć realizacja wielu z tych pomysłów nie doszła do skutku, inne zdobyły nową formułę, pozostając w kulturze regionu.

Uczestnicy konferencji będą chcieli pokazać oddziaływanie alternatywnej duchowości na kulturę Śląska Cieszyńskiego, z naciskiem na dokumenty i wydawnictwa związane z tym zjawiskiem. Wiele z tych świadectw nie było do tej pory analizowanych w sposób pogłębiony, a niektóre archiwa nie zostały nawet dostrzeżone. Konferencja ma na celu podsumowanie projektu badawczego oraz otwarcie dalszej dyskusji i kontynuowanie studiów nad tą problematyką.

Program konferencji jest bogaty i obejmuje różnorodne tematy, począwszy od kontekstów kulturowych i politycznych alternatywnej duchowości Śląska Cieszyńskiego, poprzez projektowanie nowego świata, a na analizie przypadków źródeł alternatywnej duchowości kończąc. Sesje prowadzić będą wybitni eksperci, a dyskusje panelowe mają na celu zgłębienie rozważanych zagadnień.

Konferencję zakończy dyskusja panelowa na temat Teozofowie Zaolzia – wczoraj i dziś, z udziałem zaproszonych gości. Konferencja zakończy się o godzinie 17:00.

Źródło: Wiadomości Ratuszowe UM Cieszyn

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz