CBA w szpitalu. Lecznica bez rezerwy

CBA w szpitalu. Lecznica bez rezerwy

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie trwa kontrola Centralnego Biura antykorupcyjnego. Agenci badają sprawę wykorzystania funduszy na budowę parkingów.

W sprawie możliwych nieprawidłowości finansowych w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w cieszyńskim starostwie interweniował radny powiatowy Krystian Kukuczka.

– W związku z pozyskanymi informacjami dotyczącymi możliwych nieprawidłowości finansowych

w Szpitalu Sląskim w Cieszynie proszę o udzielenie szczegółowych informacji – zaapelował do władz powiatu i przedstawił szereg pytań:

– Czy w Szpitalu Śląskim była lub jest prowadzona kontrola dotycząca sposobu wydatkowania środków finansowych, a w szczególności kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego?

– Czy jest prawdą, że kontrola dotyczyła również budowy parkingu przy Szpitalu Śląskim?

– Czy środki finansowe z programu pilotażowego były przeznaczone na wydatki niezwiązane bezpośrednio z tym programem, np. na remonty, modernizacje czy inne zakupy?

– Czy Szpital Śląski posiada rezerwę finansową, która umożliwiłaby zwrot wydatkowanych niewłaściwie funduszy?

Adam Śliż, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie potwierdził, że w lecznicy prowadzona jest kontrola udzielenia i realizacji zamówienia publicznego pn. „Budowa dwóch parkingów z jezdnią manewrową dla Centrum Zdrowia Psychicznego w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie”.

– Kontrola ta prowadzona jest przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Katowicach, od 14 grudnia 2023 roku i nie została do chwili obecnej zakończona. Budowa parkingów była finansowana z funduszy przeznaczonych na program pilotażowy Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. Środki na ten cel zostały wydatkowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia Psychicznego. Z treści tego o rozporządzenia wynika, że środki w ramach umowy o realizację pilotażu mogą być przeznaczone na wyposażenie, budowę, rozbudowę, utrzymanie i modernizację infrastruktury jednostek i komórek organizacyjnych wchodzących w skład centrum. W związku z powyższym środki przeznaczone na budowę parkingów były przeznaczone bezpośrednio na realizację programu pilotażowego CZP – wyjaśnia.

Przypomniał, że Centrum Zdrowia Psychicznego ZZ0Z w Cieszynie zostało zobowiązane do zapewnia w Oddziale dziennym psychiatrycznym liczby miejsc nie mniejszej niż 25 miejsc na 100 tys. osób powyżej 18. roku życia zamieszkujących obszar działania centrum. Przed zmianą przepisów Oddział dzienny psychiatryczny posiadał 12 miejsc, co rodziło konieczność ich zwiększenia do 37. W konsekwencji ZZOZ w Cieszynie musiał zwiększyć liczbę miejsc parkingowych bowiem większość pacjentów dociera do CZP w Cieszynie samochodami prywatnymi.

– W pobliżu szpitala nie znajduje się przystanek komunikacji publicznej – podkreślił Śliż.

Dodał także, że Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie nie posiada rezerw finansowych zabezpieczających ewentualny zwrot wydatkowanych funduszy.

– Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują konieczności utrzymywania tego typu rezerw – zaznaczył.

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz