Cieszyn pod zaborami?

Cieszyn pod zaborami?

Zakłamywanie historii na zamku w Cieszynie

Cieszyn pod zaborami?

Na murze Szkoły Muzycznej odsłonięto tablice, której treść wzbudziła spore kontrowersje wśród historyków i zwykłych mieszkańców Cieszyna. Mowa o fragmencie „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, pierwszy niezależny od zaborców organ władz odradzającego się Państwa Polskiego”. Czy Śląsk Cieszyński faktycznie znajdował się pod zaborami? – pytają adwersarze, zarzucając autorom tekstu żonglerkę historycznymi faktami i naciąganie ich pod  z góry ustaloną tezę. Co myślicie?

– – –

Tablice umieszczane na murach budynków upamiętniają. Upamiętniają ludzi bądź wydarzenia. Ale bywają też „za”, albo i „przeciw”. Toczą swoją wojenkę z pamięcią lub amnezją, a niekiedy forsują mity i legendy na przekór prawdzie i historii. Różnie to wygląda. Wmurowana 20 października 2018 roku tablica na cieszyńskim zamku jest… No właśnie. Czymże ona jest, skoro jeszcze przed uroczystością odsłonięcia podzieliła tych, którzy interesują się dziejami regionu? Już z daleka rzucają się w oczy polskie orły. Każdy z nich ma symbolizować dany rok, którego cyfry umocowano poniżej – 1918, 1938, 2018. I o ile przy tych dwóch ostatnich datach wszystko się zgadza, to w 1918 takiego orła nie było. Nie istniała wtedy w ogóle jego urzędowa wersja i każda z instytucji w odradzającej się Polsce (w tym i Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego) używała innej jego wersji. Trzymano się tylko tego, aby był biały, na ogół w koronie i na czerwonym tle. Przedstawiony na tablicy herb został wprowadzony ustawowo dopiero 1 sierpnia 1919, ale do dziś często bywa używany na pamiątkę odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej

Cieszyn pod zaborami?

Zagłosuj!

7 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 13

Fajne: 7

Procent fajnych głosów: 53.846154%

Słabe: 6

Procent słabych głosów: 46.153846%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz