Cieszyn znowu stanie się planem filmowym!

Cieszyn znowu stanie się planem filmowym!

Na terenie Cieszyna przez dwa miesiące kręcone będą sceny do filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film koncentruje się na szlaku bojowym Legionów z lat 1914-1916, od wymarszu z Oleandrów do bitwy pod Kościuchnówką.

Legiony to formacja wojskowa z XX wieku, która stała się zalążkiem Wojska Polskiego i miała ogromny udział w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Dziś stanowi symbol wolności, odwagi i honoru. Była pierwszym od czasu Powstania Styczniowego realnym spełnieniem marzeń o zrywie narodowo wyzwoleńczym, który w 1918 roku znalazł swój szczęśliwy finał.

Film jednak nie będzie miał charakteru ściśle dokumentalnego – na tle wielkiej historii będzie rozgrywała się uniwersalna historia o wchodzeniu w dorosłość. Obok postaci historycznych – taki jak Józef Piłsudski, Zbigniew Dunin-Wąsowicz – w obrazie pojawią się również postaci fikcyjne, których historie jednak wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów.

Przez plan przewiną się tysiące statystów, trzon obsady będą stanowić utytułowani polscy aktorzy. Obraz powstanie przy wparciu konsultantów historycznych, wojskowych i kulturowych. Efekty specjalne będą wyjątkowe– odpowiadać za nie będą wybitni specjalności z kraju i z zagranicy. Premiera planowana jest na jesień przyszłego roku.

Zdjęcia w Cieszynie odbywać się będą 17 września przy ul. Kominiarskiej, Fredry, Szerokiej, na Placu Św. Krzyża i w Muzeum Drukarstwa. Działania adaptacyjne scenografów rozpoczną się już 3 września. 

Następne ujęcia kręcone będą na cieszyńskim rynku w dniach 14-16 października, a prace scenograficzne ruszą 25 września. W najbliższych tygodniach twórcy filmu będą odwiedzać zarządców i właścicieli nieruchomości, które będą wymagały adaptacji, by poprosić o umożliwienie prac ekipy filmowej i ustalić warunki tych działań. 

W “Legionach” wystąpią między innymi Sebastian Fabijański (jako Józef ps. „Wieża”), Bartosz Gelner (Tadeusz Zbarski), Mirosław Baka (porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”), Jan Frycz (brygadier Józef Piłsudski) i Borys Szyc (rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz). Producenci zapowiadają, że będzie to projekt filmowy o niespotykanym dotąd w naszym kraju rozmachu wizualnym,kostiumowym i scenograficznym.

Źródło: Wiadomości Ratuszowe Nr 16 (945) AB. Fot. PAP

Zagłosuj!

23 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 29

Fajne: 23

Procent fajnych głosów: 79.310345%

Słabe: 6

Procent słabych głosów: 20.689655%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz