Premiera książki “Ukradli nam naszą fabrykę czekolady”

Premiera książki “Ukradli nam naszą fabrykę czekolady”

To już oficjalna decyzja, premiera książki “Ukradli nam naszą fabrykę czekolady” odbędzie się w kawiarni Kornel i Przyjaciele, przy ulicy Sejmowej 1 w Cieszynie, 18-go października 2018 o godzinie 18.00. Obecność oprócz skromnej osoby tłumacza zapowiedzieli: Lynn, Bradley  i Camilla Schramkowie (potomkowie założycieli fabryki Bracia Schramke Tip Top, która dziś produkuje Prince Polo, którzy na premierę przelatują specjalnie z Florydy, U.S.A.) oraz prof. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec.

Książka przedstawia prawdziwe zapiski potomków twórców firmy Bracia Schramek – Tip Top. Prawdziwa historia ukazuje życie żydowskiej diaspory w przedwojennym Cieszynie. Życie rodzinne i romans założyciela fabryki czekolady. II Wojnę Światową wraz z jej okrucieństwami. Pobyt w Oświęcimiu. Przejęcie fabryki przez Niemcy a następne znacjonalizowanie jej przez polski rząd. Ucieczkę jedynego spadkobiercy do Włoch, dalszą emigrację i pobyt w U.S.A. Dowiecie się także o procesie odzyskiwania fabryki z rąk Polskiego Rządu.

Tak zaczyna się książką:

”      Hans urodził się w Cieszynie początkiem XX wieku. W gwarze cieszyńskiej można powiedzieć, że był stela. Przyszedł na świat krótko po pierwszej rocznicy ślubu jego rodziców. Jego matka Kamila miała długi i ciężki poród. Powikłania po porodzie obezwładniły ją na wiele miesięcy. Lekarz zalecił jej aby nie miała już więcej dzieci. Gdyby miała, jej i życiu dziecka zagrażałoby niebezpieczeństwo.

Rodzina żyła jak szlachta i mieszkała w kamienicy którą posiadał ojciec Hansa, Bruno. Dom był duży. Było w nim mnóstwo miejsca więc służąca Zuza i opiekunka Stefania zamieszkały z rodziną.

Bruno wynajmował w kamienicy dwa mieszkania, rodzinie polskiego profesora i żydowskiemu producentowi i hurtownikowi alkoholi wysokoprocentowych i win.

Położony na południowo zachodnim krańcu Polski, Cieszyn był historycznym i malowniczym małym miastem. Otoczony jest pasmem Beskidów, które można porównać do Gór Pasma Błękitnego lub Smoky Mountains w Stanach Zjednoczonych. Wierzchołki mierzą od 600 m.n.p.m do 1200 m.n.p.m….”

Zapraszamy do spotkania!

Zagłosuj!

10 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 10

Fajne: 7

Procent fajnych głosów: 70.000000%

Słabe: 3

Procent słabych głosów: 30.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz