Powrót do dawnych czasów Cieszyna

Powrót do dawnych czasów Cieszyna

XIX SKARBY Z CIESZYŃSKIEJ TRÓWŁY

19–22.09.2019, ČESKÝ TĚŠÍN | CIESZYN

Jak co roku, organizowane jest wydarzenie “Skarby z cieszyńskiej trówły”, które jest nie tylko okazją do wspomnień, jak dawniej bywało. Dosłownie na naszych oczach odżywają stare zwyczaje. Rzemieślnicy wracają do swoich warsztatów, mistrzowie kuchni sięgają po tradycyjne przepisy. Uczestniczymy w tej cichej rewolucji z radością i ciekawością.

Trówła, trógła, tróhla, truhla… Niezależnie od odmiany lokalnej gwary jest to pięknie zdobiona skrzynia , w której gromadzono wyprawkę przyszłej panny młodej, a po ślubie przechowywano w niej także najcenniejsze przedmioty.

Często niewiele można już powiedzieć o ich właścicielkach, jednak wygląd skrzyni oraz jej zawartość były dawniej oznaką statusu społecznego rodziny. Nie oszczędzano zatem przy jej wyborze, dbając o to, by trówły dla córek były możliwie największe i bogato malowane. Każda trówła jest zatem elementem kobiecej historii skrywającym w sobie również pamięć o minionych pokoleniach.

Zagłosuj!

8 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 2

Fajne: 2

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!