Cieszyńskie lodówki

Cieszyńskie lodówki

Cieszyńskie lodówki fot. Barbara Stelmach-Kubaszczyk Cieszyńskie lodówki

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Cieszyńskie lodówki stanęły już w naszym mieście. Jedna przy ulicy Sejmowej 7, druga przy Placu Wolności 3. Celem jest zapobieganie marnowaniu jedzenia i dzielenie się nim. Każdy może z nich skorzystać, tak samo, jak każdy może podzielić się żywnością.

– Cieszyńskie lodówki czekają na pomagających i potrzebujących pomocy – podkreśla Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna, dodając – Od jakiegoś czasu wiele osób pytało mnie, czy w naszym mieście mogłyby takie lodówki powstać i czy miasto mogłoby pomóc organizacyjnie? Oczywiście, od samego początku było dla mnie oczywistym, że musimy zrobić wszystko, żeby takie lodówki stanęły w naszym mieście. Dzięki ludziom o wielkich sercach udało się zrealizować to zamierzenie. Słowa podziękowań kieruję w stronę Fundacji Łatka i Pana Marka Maślanki za sfinansowanie zakupu lodówek oraz szaf, Fundacji Być Razem dziękuję za projekt i wykonanie, zaś Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie i Parafii pw. św. Marii Magdaleny za przygotowanie miejsc i opiekę nad lodówkami. Pracownikom Urzędu Miejskiego dziękuję za doprowadzenie pomysłu do momentu wdrożenia.

Jak działają społeczne lodówki? Zasada ich funkcjonowania jest prosta: kto może, wkłada do nich żywność, a kto potrzebuje, ten ją wyjmuje.

– Niestety marnowanie żywności, to problem, który dotyka nas wszystkich. Dane są bezlitosne. Wciąż kupujemy o wiele więcej niż jesteśmy w stanie skonsumować. Mam nadzieję, że społeczne lodówki przyniosą nam wszystkim wymierne korzyści. Osoby w trudnej sytuacji, głodne, potrzebujące… które spotkał ciężki moment w życiu, będą śmiało korzystały z takiej pomocy. Tu nikt nie będzie oceniał, czy sprawdzał dochodów. Skorzystać może każdy. Podobnie, każdy może podzielić się jedzeniem – wyjaśnia Burmistrz Cieszyna, dodając – Oczywiście obowiązuje regulamin korzystania z lodówek, który opiera się na zwykłej, ludzkiej przyzwoitości, między innymi w zakresie pozostawiania jedzenia. Krótko mówiąc, powinniśmy pamiętać, żeby w społecznych lodówkach umieszczać tylko jedzenie, które nadaje się do spożycia, z aktualną datą ważności, w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach. Takie, które sami chcielibyśmy zjeść…

Produkty suche (mąki, kasze, pieczywo itp.), które nie wymagają pozostawienia bezpośrednio w lodówce, umieszczane powinny być na półce zewnętrznej. Owoce, warzywa – w woreczkach jednorazowych w lodówce. Produkty płynne takie jak mleko, soki, woda mineralna itp. powinny zostać umieszczane w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.

Pamiętajmy, by nie zostawiać: surowego mięsa, otwartych puszek, słoików, potraw płynnych czy produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia lub też posiadają już oznaki zepsucia. Lodówki czynne są całą dobę.

Nie wyrzucajmy jedzenia, gdy inni chodzą głodni. Podzielmy się.

/BSK/


Źródło: cieszyn.pl

Zagłosuj!

8 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 2

Fajne: 2

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz