Brenna walczy z odpadami porzucanymi pod ZGK

Brenna walczy z odpadami porzucanymi pod ZGK

Strzeżcie się. Brenna wypowiedziała wojnę tym, którzy podrzucają odpady pod bramę lub ogrodzenie gminnego Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej. Takie przypadki są nagrywane i zgłaszane policji.

Zakład Budżetowy Gospodarki Komunalnej w Brennej znajduje się przy ulicy Wyzwolenia, blisko centrum Brennej. Na jego terenie funkcjonuje również Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który jest czynny od poniedziałku do piątku między 7.00 a 15.00 oraz w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca od 10.00 do 16.00.

Problem polega na tym, że część osób przywozi tam śmieci wtedy, gdy ZBGK oraz PSZOK są zamknięte. – I wtedy pozostawiają odpady na sąsiedniej nieruchomości, pod bramą lub pod ogrodzeniem naszego Zakładu. Dzieje się tak popołudniami oraz w weekendy. I zdarza się, że całą niedzielę pod naszą bramą leży sterta śmieci.

Ponieważ takie zachowanie jest łamaniem obowiązujących przepisów, więc udokumentowane przypadki zgłaszamy na policję. Dotąd takich zgłoszeń było już jedenaście – mówi Robert Rymorz, dyrektor Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej.

Obecnie udokumentowanie faktu podrzucania odpadów pod bramę lub ogrodzenie ZBGK jest tym łatwiejsze, że od początku stycznia teren ten non stop jest monitorowany przez kamery, które nagrywają takie przypadki. Na tym nie koniec.

Jak informuje Robert Rymorz, kierowana przez niego gminna jednostka wkrótce podpisze umowę z firmą ochroniarską, która będzie miała podgląd do systemu monitoringu i widząc amatora podrzucania śmieci, skieruje tam patrol interwencyjny, aby przekazać takiego delikwenta policji. Patrol, za pośrednictwem głośnika zainstalowanego na terenie ZBGK, będzie mógł także ostrzec osobę podrzucającą odpady, że łamie prawo i przestrzec ją, aby tego nie robiła.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w siedzibie ZBGK znajduje się w Brennej przy ul. Wyzwolenia 34.

Dla mieszkańców Gminy Brenna objętych gminnych systemem gospodarowania odpadami komunalnymi punkt zbiórki otwarty jest w godzinach:
-od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:00
-w każdą pierwszą sobotę miesiąca (za wyjątkiem świąt) od 7:00 do 13:00

– Naszym celem nie jest karanie osób podrzucających śmieci pod ogrodzenie Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej, ale definitywne rozwiązanie tego problemu. Są informacje, że tak nie wolno postępować, powtarzamy to często przy różnych okazjach, a mimo to nadal zdarza się – i niestety nie są to sporadyczne przypadki – że ktoś przyjeżdża z przyczepką pełną odpadów lub przychodzi z workami wyładowanymi śmieciami i zostawia to wszystko wprost pod tablicą, która ostrzega, że w tym miejscu nie wolno wysypywać odpadów. W tej sytuacji udokumentowanie takiego faktu w systemie monitoringu oraz współpraca z firmą ochroniarską, a w efekcie zgłaszanie takich przypadków policji to jedyne rozwiązanie, jakie nam pozostało. I zapewniam, że będziemy w tym działaniu konsekwentni – deklaruje wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch.

Informacja prasowa UG w Brennej

Zagłosuj!

5 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 3

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 33.333333%

Słabe: 2

Procent słabych głosów: 66.666667%

Dodaj komentarz