MIASTO CIESZYN OTRZYMA SPADEK PO RICHARDZIE PIPESIE

MIASTO CIESZYN OTRZYMA SPADEK PO RICHARDZIE PIPESIE

Richard Pipes, wybitny historyk, doradca prezydenta Ronalda Reagana, przeznaczył w testamencie 5% majątku na zadbanie o cmentarze żydowskie znajdujące się w Cieszynie.

Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz poinformowała, że wieść o zapisie w testamencie honorowego obywatela miasta Cieszyna przekazał Daniel Pipes – syn zmarłego w 2018 roku historyka. Szacuje się, że na cieszyńskie cmentarze żydowskie zostanie przekazanych ok. 250 000 dolarów, pochodzących z majątku zmarłego profesora i jego żony.

– To fantastyczny gest ze strony Richarda Pipesa i jego rodziny. W porozumieniu z właścicielami cmentarzy – Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej – postaramy się wykorzystać te środki jak najlepiej – mówi Gabriela Staszkiewicz. Sprawy spadkowe mogą potrwać kilka miesięcy, po tym czasie środki zostaną przekazane miastu.

W Cieszynie istnieją dwa cmentarze żydowskie, oba położone przy ul. Hażlaskiej. Stanowią jedne z najcenniejszych zabytków miasta. Stary cmentarz został założony w 1647 roku, najstarsze nagrobki znajdujące się na jego terenie datowane są na poł. XVII wieku.

Richard Pipes – urodzony w Cieszynie profesor historii, wykładający na Harvardzie ponad czterdzieści lat, były doradca prezydenta Reagana ds. sowieckich i wschodnioeuropejskich, światowy autorytet w dziedzinie historii Rosji i narodów Kaukazu, autor wielu dzieł, posiadacz wielu doktoratów honoris causa, nagród i wyróżnień, był jedną z najznamienitszych postaci związanych z Cieszynem. W 1994 roku został wyróżniony tytułem Honorowego obywatela Miasta Cieszyna. Zmarł w 2018 roku.

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz