Zamknięcie stacji pomiarów jakości powietrza w Cieszynie (!?). Jak sprawdzić teraz poziom smogu?

Zamknięcie stacji pomiarów jakości powietrza w Cieszynie (!?). Jak sprawdzić teraz poziom smogu?

WIOŚ Katowice poinformował na swojej stronie internetowej o wyłączeniu stacji pomiarowej znajdującej się w Cieszynie przy ul. Mickiewicza. 20 stycznia została ona odłączona od systemu monitoringu środowiska. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego radzi na swojej stronie, by korzystać z czeskich pomiarów powietrza po drugiej stronie Olzy.

Niestety nie wiadomo, czy to sytuacja długoterminowa, czy też jedynie chwilowa kwestia modernizacji urządzeń. Tymczasem w związku z brakiem pomiarów jakości powietrza w Cieszynie na stronie Śląskiego Monitoringu Powietrza zachęcamy do korzystania z czeskiego monitoringu powietrza lub danych z czujnika Airly umieszczonego przy ulicy Szersznika.

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

“Informujemy, iż stacja pomiarowa jakości powietrza w Cieszynie, przy ul. Mickiewicza będzie wyłączona z systemu Państwowego Monitoringu Środowiska.Na bieżąco informacje na temat jakości powietrza mieszkańcy Cieszyna i Powiatu Cieszyńskiego mogą pozyskiwać ze stacji automatycznej znajdującej się w Żywcu, dostępnej w sposób ciągły na stronach internetowych GIOŚ http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
lub na stronie: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/

Równocześnie zachęcamy Państwa do korzystania z prognoz jakości  powietrza przygotowywanych  przez Instytut Ochrony Środowiska–PIB na dobę bieżącą i kolejne dwie doby. Prognozy jakości powietrza dostępne są pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=slaskie

Bardzo szerokie informacje dotyczące zagadnień związanych z monitoringiem powietrza, w tym wyniki  pomiarów i informacje o wystąpieniu przekroczenia poziomów informowania oraz alarmowych dostępne są również na stronie internetowej http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home oraz w aplikacji mobilnej na telefony komórkowe pn. „Jakość powietrza w Polsce”. 

Ostrzeżenia dotyczące ryzyka wystąpienia poziomu informowani i alarmowego przekazywane są także poprzez aplikację mobilną „Regionalnego Systemu Ostrzegania” (RSO), umożliwiającą dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. “

Źródło: Strona WIOŚ Katowice

Zagłosuj!

8 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 16

Fajne: 9

Procent fajnych głosów: 56.250000%

Słabe: 7

Procent słabych głosów: 43.750000%

Dodaj komentarz