Zadbaj o piękny uśmiech, dzięki protetyce stomatologicznej

Artykuł sponsorowany

Zadbaj o piękny uśmiech, dzięki protetyce stomatologicznej

Mimiką twarzy wyrażamy swoje emocje. Kiedy jesteśmy szczęśliwi, chcemy pokazać swoją sympatię do drugiej osoby, uśmiechamy się. Dlatego tak ważne jest, aby uśmiech był ozdobą twarzy, co w znaczącym stopniu zależy od stanu uzębienia. Z różnych przyczyn jednak mogą pojawiać się ubytki. Szczególnym problemem jest utrata zębów stałych, co może spotkać każdą osobę niezależnie od wieku i płci. Nie wypływa to najlepiej na uśmiech, jak też pewność siebie oraz samopoczucie. Odtwarzaniem odpowiedniego zgryzu zajmuje się protetyka stomatologiczna.

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Jest to jeden z działów stomatologii, który koncentruje się na uzupełnieniu braków w uzębieniu w postaci ruchomej lub stałej. Utrata zębów może być spowodowana zarówno nieprawidłową pielęgnacją jamy ustnej, jak również wiekiem. Wraz z procesem starzenia się organizmu osłabieniu ulegają też zęby, które stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Inne przyczyny to przebyte choroby i urazy.

Protetyka stomatologiczna obejmuje dwa rodzaje uzupełnień. W przypadku utraty większości uzębienia lub nawet całości stosuje się najczęściej uzupełnienia ruchome, czyli protezy. Mogą być one akrylowe lub szkieletowe na podbudowie metalowej. Stałe uzupełnienia to z kolei m.in. mosty, które wypełniają braki kilku zębów. Przy poważnie zniszczonych zębach zaleca się ich odbudowę z wykorzystaniem koron.

W zakres leczenia protetycznego wchodzi ponadto poprawa kształtu czy koloru zębów. Zabiegi wykonuje się w takich przypadkach przede wszystkim ze względów estetycznych, dla poprawy wyglądu zębów i tym samym uśmiechu. Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się licówki wykonane z porcelany. Są to nakładki, które mocuje się na licowej części zębów.

Dlaczego leczenie protetyczne jest ważne?

Protetyka stomatologiczna ma na celu nie tylko poprawę wyglądu uzębienia, ale również zdrowia pacjentów. Uzupełnienie braków lub też nadanie zębom odpowiedniego kształtu ma wpływ na poprawę gryzienia i przeżuwania pokarmów. To z kolei przekłada się na lepsze funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Ubytki przyczyniają się ponadto do przesuwania się innych zębów. Dochodzi też nierzadko do ubytku w kościach. Zmiana położenia zębów wpływa negatywnie na proces spożywania pokarmów.

Rekonstrukcja zębów poprawia zdecydowanie wygląd. Szczególnie negatywnie na estetykę uzębienia wpływają braki w zębach przednich. Wiele osób z tego powodu rzadziej się uśmiecha, chcąc ukryć niedoskonałości zgryzu. Może to też doprowadzić do problemów w kontaktach społecznych. Ludzie z ubytkami tracą pewność siebie, a obawa przed tym, że ktoś dostrzeże braki, sprawia, że ograniczają rozmowy z ludźmi.

Protetyka stomatologiczna jest dla wielu jedynym rozwiązaniem, który pozwala im powrócić do życia społecznego z pewnością siebie i chęcią do szerszego uśmiechu. Jest stosowana zarówno w przypadku pojedynczych zębów, jak też całego uzębienia.

Sprawdź ofertę gabinetu FreshMed

Zagłosuj!

9 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 3

Fajne: 3

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz