[Wystawa] Stan Posiadania w Galerii 36.6 w Cieszynie

[Wystawa] Stan Posiadania w Galerii 36.6 w Cieszynie

Stan Posiadania – wystawa prac studentów i absolwentów Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Miejsce: Galeria 36.6, ul. Bielska 62, Cieszyn
Czas trwania: 14 marca – 21 kwietnia

Wernisaż odbędzie się podczas Dni Otwartych Instytutu Sztuki – 14-go marca o godz. 12:00

Wystawa Stan Posiadania otwiera nowy rozdział w historii istniejącej od 2006 roku Galerii 36.6. Do tej pory przestrzeń tę najchętniej eksplorowali studenci ostatnich lat, którzy bronili tu swoje dyplomy artystyczne z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby czy fotografii. Ale nie tylko. Od początku jej istnienia organizowano tu ciekawe projekty artystów nie związanych z cieszyńskim ośrodkiem, wystawy pokonkursowe czy – jak w ostatnich latach – jednorazowe akcje artystyczne.

Jak przyznają sami artyści, galeria jest wyjątkowo trudną do aranżacji przestrzenią, gdyż stanowi rodzaj przewiązki pomiędzy dwoma budynkami Uniwersytetu. Mimo to ma ona swój niepowtarzalny charakter. A przede wszystkim pozwala na wyjście ze wszystkimi projektami do szerszego grona odbiorców, którzy często z przypadkowych przechodniów stają się obserwatorami zjawisk artystycznych.

Stan posiadania w swoim założeniu prezentuje najlepsze prace powstałe w pracowniach Instytutu Sztuki w ostatnich latach. Stawia pytanie o to w jakim kierunku idziemy i jak próbujemy definiować sztukę oraz budować pozycję cieszyńskiej Alma Mater w artystycznym świecie. Przyglądamy się możliwościom. Wszystkie pokazywane obrazy, fotografie, rzeźby, grafiki składają się na nasz wspólny dorobek, są naszym bogactwem. Jako instytucja dysponujemy wartością jaką stworzone w jej murach dzieło niesie, wspólnie stajemy się szafarzami pewnych dóbr, które rodzą się w pracowniach, rozkwitają i w dużej części stają się elementem obiegu sztuki.

Istotą wystawy staje się sprawdzenie ile warte są starania w konfrontacji z rzeczywistością, z widzem, z wyobrażeniami. Uświadomić ma, że jesteśmy nie tylko posiadaczami pewnych wyrazistych przedmiotów, ale przede wszystkim obrońcami idei, które za nimi stoją. Stan posiadania staje się prawdziwą apologią postaw dostrzeganych w Instytucie Sztuki.

Szczegóły w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/152189865435354/

Zagłosuj!

8 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 2

Fajne: 2

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz