Wyplatanie z rogożyny – [Warsztaty] Mistrzowskie

Wyplatanie z rogożyny – [Warsztaty] Mistrzowskie

Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna zaprasza na wyjątkowe, WARSZTATY MISTRZOWSKIE z mistrzynią Stefanią Suchorą (lat 80). Jest ona jedną z czołowych plecionkarek pracujących z rogożyną w Polsce. Tym tradycyjnym zawodem zajmuje się praktycznie od zawsze. Sama wycina i przygotowuje materiał oraz wyplata używając do tego drewnianych form. Dziś już coraz mniej osób w Polsce wyplata z tego materiału, ostatni mistrzowie tego rzemiosła mieszkają na Lubelszczyźnie. Nie jest też łatwo go pozyskać – ani w Polsce, ani za granicą.

Kiedy: 7-8 kwietnia 2018 Gdzie: Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3abc, Cieszyn

Charakter warsztatów: profesjonalny /zdobycie konkretnych umiejętności, wyplecenie dwóch przedmiotów/.

Dla kogo: dla każdego, nie jest wymagana żadna znajomość technik plecionkarskich, ani żadne doświadczenie w zakresie plecionkarstwa Rogożyna to inna nazwa pałki wodnej. Kiedyś wyplatanie z niej było równie popularne jak wyplatanie z wikliny. Jej unikatowość tkwi w tym, że wyplata się tą częścią rośliny, która rośnie pod wodą. Rzemieślnicy ścinają ją ręcznie w stawach, z łodzi lub brodząc w wodzie. Kilkadziesiąt lat temu rogożynę pozyskiwano na masową skalę, a wycinkę nazywano „żniwami”. Wyplatało się z niej torby, kapelusze, a nawet buty. Rogożyna ma piękny miodowy kolor i jest wodoodporna. Praca z nią wymaga wiele uważności – podczas wyplatania rzemieślnicy starannie wybierają każdy liść czy łodygę.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW Sobota: 9:00 – 16:00 Opowieść o rogożynie oraz o plecionkarstwie w Polsce, poznawanie materiału; wyplatanie płaskiej formy – tacki, wstęp do pracy na formach  Niedziela: 9:00 – 15:00 Wyplatanie koszyczków na drewnianych formach (Warsztaty uwzględniają przerwy kawowe oraz obiadowe)  Cena: 490 zł Cena warsztatów mistrzowskich obejmuje udział w dwudniowych zajęciach, dostęp do materiału i narzędzi oraz kawę/herbatę.  Ilość miejsc ograniczona – 10 osób.  Na zgłoszenia czekamy do 30 marca 2018 r. pod adresem: biuro@serfenta.pl. Obowiązuje wpłata zaliczki na konto: 02 1020 1390 0000 6102 0465 5496 w wysokości 100 zł do dnia 30 marca 2018. Serdecznie zapraszamy!

Więcej szczegółów pod adresem: https://www.facebook.com/events/368189393662873/

Cieszyńskie Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło! Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu. Przychodząc na nasze warsztaty lub kupując kosze mistrzów pomagasz nam zachować polskie rzemiosło!

Zagłosuj!

7 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 1

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz