Włodzimierz Nowak w Żorach

Włodzimierz Nowak w Żorach

Zapraszamy na kolejny wieczór autorski z cyklu Mistrzowie współczesnego reportażuktórego bohaterem będzie Włodzimierz Nowak, jeden z najbardziej cenionych i wielokrotnie nagradzanych polskich reporterów. Jego teksty przywołują dramatyczne chwile ze wspólnej historii Polski i Niemiec. Spotkanie poprowadzi Artur Madaliński.

Wydarzenie  jest częścią projektu Historie ukryte w słowach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

18 października o godz. 18:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach, os. Pawlikowskiego PU-13

WŁODZIMIERZ NOWAK, reporter, przez ostatnie pięć lat kierował magazynem reporterów „Duży Format”. Współpracuje z Instytutem Reportażu. Co poniedziałek dla Telewizji Metro i Wyborczej TV prowadzi Studio DF, cykl rozmów wideo z reporterami (Ewą Winnicką, Anną Bikont, Katarzyną Surmiak-Domańską, Magdaleną Kicińską, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Martinem Pollackiem, Cezarym Łazarewiczem, Wojciechem Jagielskim, Włodzimierzem Kalickim, Filipem Springerem. Reportażu uczył się od Małgorzaty Szejnert.

Jego „Obwód głowy”, zbiór tekstów o trudnym polsko-niemieckim sąsiedztwie zaliczany jest do kanonu klasyki polskiego reportażu. Książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2008, a jej niemieckie wydanie (Die Nacht von Wildenhagen) zdobyło Nagrodę Kulturalną im. George Dehio (2010). Na podstawie „Obwodu głowy” powstał w Teatrze Nowym w Poznaniu spektakl (premiera 2014).

Wykładowca w Polskiej Szkole Reportażu. W Europejskim Centrum Solidarności prowadzi warsztaty z reportaż „Metafora faktu”.

Laureat niemieckiej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009 i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (2005) za cykl reportaży z Białorusi.

Co takiego jest w reportażach Włodzimierza Nowaka, że wywołują w czytelnikach skupienie? Paraliżujący realizm. Tematy, które opisuje, są niewygodne, ale sposób w jaki to robi sprawia, że długo nie można przestać o nich myśleć. I nie znaczy to, że tę książkę się pochłania. Jest na to zbyt wyczerpująca. Trawi się ją po kawałku, rozważając to, co nam przekazuje(z recenzji Katarzyny Stańczyk)

Artur Madaliński – krytyk literacki, publicysta i propagator czytelnictwa; autor licznych esejów, recenzji i rozmów z pisarzami publikowanymi w różnych polskich czasopismach.

Zagłosuj!

2 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 4

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 4

Procent słabych głosów: 100.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!