16 maja 2026 roku w Cieszynie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.
Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, samorządów oraz instytucji wspierających ochronę przeciwpożarową w powiecie cieszyńskim. Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia Plutonu Honorowego OSP Koniaków Centrum oraz Orkiestry OSP w Górkach Wielkich. Dowódcą uroczystości był mł. bryg. Marek Szalbot, który złożył meldunek Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP, st. bryg. Damianowi Legierskiemu.
Wyróżnienia dla strażaków
Wśród zaproszonych gości znaleźli się Komendant Powiatowy PSP w Cieszynie, bryg. Michał Pokrzywa, oraz Burmistrz Miasta Wisła, Prezes ZOP ZOSP RP w Cieszynie, druh Tomasz Bujok. Podczas wydarzenia wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz związkowe, a także akty awansu dla funkcjonariuszy PSP.
W gronie wyróżnionych znalazł się Janusz Podżorski, Przewodniczący Rady Miasta Wisła, który otrzymał Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Jan Pilch z OSP Wisła Jawornik także został uhonorowany, otrzymując „Medal im. Klemensa Matusiaka” za swoje zasługi dla pożarnictwa Śląska Cieszyńskiego.
Podziękowania dla strażaków
Uroczystość była doskonałą okazją do podziękowania strażakom za ich codzienną służbę oraz gotowość do niesienia pomocy. Współpraca pomiędzy PSP a OSP na terenie powiatu cieszyńskiego stanowi istotny element lokalnej ochrony przeciwpożarowej. Wszystkim odznaczonym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszej satysfakcji z pracy na rzecz społeczności.
źródło: wisla.pl
Dołącz do naszego kanału nadawczego, by nie przegapić kolejnych informacji z naszego regionu!




