Wielkie czytanie w Cieszynie. Relacja [WIDEO]

Wielkie czytanie w Cieszynie.    Relacja [WIDEO]

W zeszłą sobotę i niedzielę (7-8.09.2019) Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny zorganizowała kulturalne przedsięwzięcie „Narodowe czytanie w Cieszynie”

Event odbył się  pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”.A sama Impreza jest organizowana w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP.

Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu czytania tekstów znanych polskich pisarzy. W tegorocznej edycji są to utwory takich twórców jak: Eliza Orzeszkowa,  Maria Konopnicka,  Bolesław Prus,  Brunon Schulz,  Władysław Stanisław Reymont, Stefan Żeromski,  Henryk Sienkiewicz.

Pośród utworów wybranych do akcji Narodowe Czytanie znalazło się opowiadanie ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza. Bruno Schulz, pisarz i grafik żydowskiego pochodzenia to postać niebanalna. Był to człowiek obdarzony licznymi talentami, który pojmował świat i jego realia inaczej niż większość ludzi. Dlatego właśnie wokół jego osoby skoncentrowaliśmy wydarzenia kulturalne tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Cieszynie.

W programie naszego lokalnego przedsięwzięcia, które odbyło się 7 września tradycyjnie w namiocie przed siedzibą Biblioteki Miejskiej, znalazły się dwa wykłady tematyczne: Katarzyny Słupczyńskiej „Bruno Schultz – skromny geniusz” oraz „Żydzi na Śląsku Cieszyńskim” doktora Jacka Proszyka, bielskiego historyka i badacza dziejów Żydów na Śląsku Cieszyńskim. Prelekcje ubarwił pokaz tańców żydowskich
a Anna Maksymowicz zaprosiła na warsztaty międzywojennej kuchni żydowskiej, na których uczestnicy stworzyli pyszne dania szabatowe – ugotowali czulent, upiekli chały, rogaliki cynamonowe, a nawet strudel z jabłkami. Nie zabrakło także tradycyjnego głośnego czytania  przez mieszkańców fragmentów lektur wskazanych przez Prezydenta RP.

W dniu następnym, tj. w niedzielę odbyło się wspólne zwiedzanie starego cmentarza  żydowskiego z przewodnikiem – dr. Jackiem Proszykiem. 

Źródło wideo: Kanał Zwrot.cz na YouTube.com

Zagłosuj!

9 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 3

Fajne: 3

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz