W Grodźcu powstanie kurort z basenami termalnymi za ponad 200 mln zł!

W Grodźcu powstanie kurort z basenami termalnymi za ponad 200 mln zł!

Ogromny kompleks ma rozkręcić turystykę w regionie. Szacuje się, że koszt budowy Jasienickiego Kurortu Zamkowego w Grodźcu sięgnie 200-300 mln zł, a inwestycja zajmie od 5 do 10 lat. W pierwszym etapie  gmina chce przeprowadzić odwierty, by zlokalizować źródła wód geotermalnych pod budowę basenów wraz z ośrodkiem SPA.

W piątek 25.05 podczas oficjalnej uroczystości na Zamku w Grodźcu poświęcony został kamień węgielny i podpisano akt erekcyjny Jasienickiego Kurortu Zamkowego. Ma on powstać w ramach pilotażowego projektu Beskidzkie Centrum Narciarstwa który jest częścią rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Plany gminy Jasienica zakładają budowę dużego kompleksu turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowego na terenie aż 50 ha wokół Zamku w Grodźcu, który będzie sercem kurortu. Projekt ma połączyć rozwój turystyki i rekreacji z utrwalaniem tradycji Śląska Cieszyńskiego i niepodległej Polski.

W XVI-wiecznym zamku powstanie muzeum poświęcony polskiej i regionalnej kulturze oraz urodzonym w tym miejscu postaciom: Wacławowi Grodeckiemu (twórcy pierwszej mapy Polski) oraz św. Melchiorowi Grodzieckiemu. Muzeum obejmie również wchodzący w zabudowania przyzamkowe spichlerz, czworaki oraz gorzelnię. Właściciel zabytku – Fundacja Ustronianka – otrzymała 4,6 mln zł dotacji na jego rewitalizację i adaptację. Całość prac związana z tym zadaniem pochłonie łącznie ok. 5,7 mln zł.

Wg planów na obszernym terenie wokół na zamku w Grodźcu ma powstać centrum konferencyjne i edukacyjne, zaplecze hoteloweośrodek SPA oraz centrum rehabilitacji. Wg zapowiedzi nie zabraknie też infrastruktury sportowej: ścieżek pieszych, rowerowych, konnych, tras narciarskichbasenów termalnych. Ponadto częścią Jasienickego Kurortu Zamkowego mają być również: dom dla weteranów, oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody “Morzyk”.  Na trasie Cieszyn-Bielsko planowane jest natomiast stworzenie bezpośredniego dojazdu do obiektu z drogi ekspresowej S1.

Zagłosuj!

82 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 121

Fajne: 98

Procent fajnych głosów: 80.991736%

Słabe: 23

Procent słabych głosów: 19.008264%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz