[UWAGA] NA TYM PARKINGU możesz zapłacić aż 80ZŁ ZA PÓŁ GODZINY postoju!!!

[UWAGA] NA TYM PARKINGU możesz zapłacić aż 80ZŁ ZA PÓŁ GODZINY postoju!!!

Od paru miesięcy parkomaty pod marketami i centrami handlowymi wyrastają jak grzyby po deszczu. Z pozoru takie rozwiązanie ma głównie odstraszać przed pozostawianiem samochodów na cały dzień, jednak niektóre bardziej przypominają zwykłą maszynkę do robienia kasy, niż rozwiązanie mające ułatwić zakupy klientom.

Przekonał się o tym ostatnio jeden z naszych czytelników, który zwrócił się do nas z prośbą o nagłośnienie sprawy ku przestrodze innych mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Po powrocie z zakupów w Galerii Pledan w Skoczowie, za szybą samochodu znalazł wezwanie do zapłaty 80 zł opłaty za postój na znajdującym się przed centrum handlowym parkingu!

Gdy przyjechał na zakupy ze swoimi dziećmi, które w tym czasie przykuły jego uwagę i pech chciał, że nie zauważył niedawno postawionych na parkingu Galerii Pledan oznaczeń “Parking płatny” i nie wydrukował biletu, który zgodnie z nowym regulaminem zarządcy parkingu należało umieścić za przednią szybą.

Parking pod Galerią Pledan w Skoczowie:

Niestety po powrocie z zakupów zastała go przykra niespodzianka. Za wycieraczką czekało na niego wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej za postój w wysokości – bagatela – 80zł! Nie kryjąc swojego oburzenia, po powrocie do domu, opisał na swoim profilu szczegóły tego zdarzenia:

Niestety mimo próby odnalezienia obsługi parkingu, Panu Tomaszowi nie udało się z nikim wyjaśnić zaistniałej sytuacji i okazać jako potwierdzenia faktu bycia klientem galerii paragonu za zakupione przez niego towary.

Sprawy jednak nie odpuścił i postanowił napisać reklamację.

Treść reklamacji p. Tomasza:

“Niniejszym składam reklamację dotyczącą wystawionego w dniu 23.07.2019 o godz. 18:02 wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej w związku z korzystaniem z miejsca parkingowego przy Galerii „Pledan” (dalej zwaną „galerią Pledan”) w Skoczowie, przy ul. Fabrycznej 9, na terenie której administratorem opłat parkingowych jest Automatikon Sp. z o.o. ul. Piastowska 136, 43-300 Bielsko-Biała (zwany dalej „Automatikon”).

W dniu 23.07.2019 (wtorek) ok. godz. 17:40 zaparkowałem użytkowany przeze mnie samochód marki Skoda Octavia o nr rejestracyjnych SR 5647J na parkingu przed galerią Pledan, w celu dokonania zakupów w obiektach handlowych znajdujących się na terenie galerii Pledan. W myśl regulaminu parkingu umieszczonego na tablicach pionowych, znajdujących się na terenie parkingu przy galerii Pledan, oraz na stronach galerii Pledan właściciel pojazdu, który zatrzyma się na miejscu parkingowym zawiera z automatu umowę najmu miejsca parkingowego w myśl ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r Kodeks Cywilny. W art. 4 ww. ustawy czytamy: „Przepisy prawa cywilnego powinny być tłumaczone i stosowane zgodnie z zasadami ustroju i celami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Z uwagi na to, że Polska Rzeczpospolita Ludowa nie istnieje, podważam obowiązywanie tej ustawy a tym samym fakt zawarcia umowy parkingowej ze spółką Automatikon. Co więcej w myśl obecnie obowiązującego prawa umowa może być zawarta jedynie w formie słownej, pisemnej lub notarialnej.

W przypadku zajęcia przeze mnie miejsca parkingowego żadna z ww. umów nie została zawarta. Wszelkie czynności wykonywane przez inkasenta były przeprowadzane bez mojej wiedzy i bez mojej obecności, w związku z tym nie doszło do zawarcia umowy w żadnej z określonych przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej form. Bez zgody właściciela pojazdu i bez obecności użytkownika pojazdu, zostały wykonane zdjęcia samochodu Skoda Octavia o nr rej. SR5647J. Ustawa RODO reguluje możliwość wykonywania zdjęć pojazdu wraz z tablicami rejestracyjnymi, w związku z tym żądam o informację, w jaki sposób zdjęcia użytkowanego przeze mnie pojazdu będą przechowywane ew. przetwarzane i zabezpieczone, oraz usunięte z nośników trwałych przez Automatikon. Zajmując miejsce parkingowe przed galerią Pledan zauważyłem opis pod pionowym znakiem informującym o parkingu płatnym, który być może jest streszczeniem regulaminu, ale regulaminem nie jest.

W chwili obecnej z uwagi na odległość nie jestem w stanie tego stwierdzić. Biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności (obecność dzieci oraz konieczność niezwłocznego udania się kolejnego punktu podróży) nie byłem w stanie zapoznać się z treścią regulaminu parkingu, który jak sądzę został umieszczony (a przynajmniej powinien być umieszczony) pod znakiem „P płatny”. Zapoznanie się z regulaminem parkingu wymaga czasu i skupienia, w związku z tym postanowiłem zapoznać się z nim już na terenie galerii Pledan, na ekranie telefonu komórkowego, korzystając ze strony www.pledan.com.pl . Zawarcie i akceptacja każdej umowy wymaga bezwzględnej lektury regulaminu, który z uwagi na swoją długość wymagał ok 15 minut lektury. Udało mi się jednak wraz z żoną dokonać zakupów w dwóch punktach handlowych na terenie galerii Pledan, czego potwierdzeniem są paragony stanowiące załączniki do niniejszej reklamacji.

W tej sytuacji spełniłem ogólne warunki korzystania z parkingu przed galerią Pledan, zapisane obok znaku P a które brzmią: Parking przeznaczony jest wyłącznie dla klientów sklepów , punktów usługowych, biur znajdujących się na terenie Galerii Pledan. W dniu 23.07.2019 byłem klientem galerii Pledan. Biorąc pod uwagę wszystkie ww. argumenty odmawiam zapłaty dodatkowej opłaty parkingowej, jednocześnie wnoszę wniosek o korektę zapisów regulaminu parkingu, które odnosząc się do przepisów prawa ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stają się swego rodzaju archaicznym paszkwilem. Żądam anulowania wystawionego paragonu i zwrotne potwierdzenie w formie pisemnej lub elektronicznej Państwa decyzji o tej anulacji.

Mój głos jest również głosem wszystkich tych, którzy uiścili opłatę dodatkową za usługę parkingową, bądź jeszcze jej nie uregulowali i rozważają celowość jej zapłaty.”

Nowe parkingi płatne pod marketami w Cieszynie.

[UWAGA] NA TYM PARKINGU możesz zapłacić aż 80ZŁ ZA PÓŁ GODZINY postoju!!!
Parking płatny pod Kauflandem w Cieszynie

Płatne parkingi pod dyskontami stają się coraz powszechniejsze. Nie dalej jak wczoraj, faktem stał się płatny (powyżej określonego czasu na zakupy lub braku biletu) postój na parkingu pod Kauflandem w Cieszynie. Postawiono tam dwa parkomaty. Oprócz tego, na słupach zawisły nowe oznaczenia oraz pojawiła się niebieska informacja na jezdni.

[UWAGA] NA TYM PARKINGU możesz zapłacić aż 80ZŁ ZA PÓŁ GODZINY postoju!!!
Parking płatny pod Kauflandem w Cieszynie

Niektóre firmy kontrolujące bilety, jak np ta na parkingu pod LIDLem w Cieszynie, są jednak póki co wyrozumiałe i zapominalskim klientom sklepu przeważnie dają jedynie ostrzeżenia. Inne jednak jak widać podchodzą do sprawy w sposób zero-jedynkowy.

Niestety nie wiemy jeszcze, czy finał sprawy będzie pozytywny dla Pana Tomasza i czy jego czy reklamacja zostanie uznana…

Zagłosuj!

16 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 28

Fajne: 19

Procent fajnych głosów: 67.857143%

Słabe: 9

Procent słabych głosów: 32.142857%

Dodaj komentarz