Tramwaj Cieszyński – przystanek emgok Strumień

Pamiętacie wystawę poświęconą Tramwajowi Cieszyńskiemu, którą na ulicach Cieszyna i Czeskiego  Cieszyna można było spotkać podczas ubiegłorocznego wideomappingu? Wystawa stale podróżuje i do połowy listopada można ją podziwiać w Strumieniu, a dokładnie w galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.  

W sierpniu 2019 roku na elewacji budynku przy ulicy Menniczej 44 w Cieszynie pojawił się Tramwaj Cieszyński, który w formie wideomappingu przestrzennego zaprezentował przejazd historycznego już tramwaju, który kursował pomiędzy dwoma brzegami Olzy w latach 1910-1921. Tego samego dnia na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna została wyeksponowana dwujęzyczna wystawa upamiętniająca miejsca, w których ponad 100 lat temu zatrzymywał się znany już tylko ze wspomnień i licznych  pamiątek Ringhoffer.I to właśnie ta wystawa przywędrowała do galerii Sfart w holu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu. Wystawę można zwiedzać indywidualnie, z zachowaniem środków bezpieczeństwa do 13 listopada br., od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do16:00. – Zachęcam serdecznie wszystkich mieszkańców Strumienia i okolic, którzy nie mieli okazji zapoznać się z naszą wystawą do odwiedzenia galerii strumieńskiego emgoku. Jednocześnie dziękuję dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za zaproszenie do Strumienia. Co ciekawe Cieszyn i Strumień ma zbliżoną historię tramwajową, z tą różnicą, że po Cieszynie jeździł tramwaj elektryczny, a po Strumieniu parowy – zaprasza Petra Slováček Rypienová ze stowarzyszenia Člověk na hranici.Wystawa jest ściśle związana z liczbą przystanków i obejmuje materiały dotyczące cieszyńskiego tramwaju tj. grafiki, zdjęcia oraz niepublikowane dotychczas materiały wspomnieniowe. Odtworzenie historii tramwaju, a także czasów, w których był on niezwykle nowoczesnym środkiem transportu spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, co utwierdziło realizatorów projektu w słuszności podjętych działań i realizacji transgranicznego tj. łączącego Polaków i Czechów projektu.  Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Člověkna hranici z Czeskiego Cieszyna, które zrealizowało ją w ramach czesko-polskiego projektu „Tramwaj Cieszyński wrócił / Těšínskátramvaj se vrátila”, jako mikroprojekt Euroregionu Śląsk Cieszyński. Polskim partnerem była fundacja Lokalsi.Projekt„Tramwaj Cieszyński wrócił!/Těšínská tramvaj se vrátila!”dofinansowany został przez Unię Europejską ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020

Zagłosuj!

5 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 3

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 33.333333%

Słabe: 2

Procent słabych głosów: 66.666667%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz