Rzeki ponad stan alarmowy!- Czy grozi nam powódź?

Rzeki ponad stan alarmowy!- Czy grozi nam powódź?

Obfite opady na naszych terenach spowodowały gwałtowne podniesienie się poziomu wody w Olzie i innych rzekach. Zwołane zostały specjalne posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z otrzymanymi ostrzeżeniami meteorologicznymi.

Z informacji z dnia 22.05.2019 r. wynika że w powiecie cieszyński wystąpiło 7 podtopień budynków oraz 13 podtopień dróg, a w Koniakowie nastąpiło osunięcie się ziemi.

Jak dotąd przyczyną podtopień były intensywne opady, a nie wylanie wody z rzeki. Jednak poprzez duża ilość deszczu, poziom wód nie w rzekach jak i strumykach gwałtownie się podniósł i rzeki osiągneły krytyczny poziom. Dlatego w powiecie cieszyńskim ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe.

Zarządzenie Nr 1/2019 Wojewody Śląskiego z dnia 22 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego : [TUTAJ]

Okoliczne tereny po wylaniu Bobrówki.

Olza także osiągneła bardzo wysoki poziom wody. W Czeskim Cieszynie ogłoszono 3 stopień zagrożenia przeciwpowodziowego. Z tego powodu w Karwinie zamknięta została ścieżka rowerowa która prowadzi wzdłuż rzeki gdzie rzeka przybiera na sile, a w Parku Sikory strażacy budują wał przeciwpowodziowy

Zobacz video!

Opublikowany przez Cieszyn i Śląsk Cieszyński: Cieszy.pl Środa, 22 maja 2019

Jak to wygląda w po Czeskiej stronie:

Opublikowany przez Radek Szurman Środa, 22 maja 2019

Opublikowany przez Radek Szurman Środa, 22 maja 2019

Każdy mieszkaniec powinien być świadomy niebezpieczeństwa powodzi, jeżeli mieszka na nisko położonym terenie, w pobliżu rzeki czy też nawet potoku. Każdy nawet najmniejszy potok może spowodować podtopienie lub zalanie terenu wokół niego. Zagrożenie powodziowe możliwe jest również na innych obszarach podczas wystąpienia obfitych opadów. Urzędy ostrzegają nas przed wychodzeniem z domów w okolice rzek gdzie ich stan poziomu wody jest krytyczny.

Słuchajcie komunikatów telewizyjnych oraz radiowych na temat stanu wód i pogody oraz bądźcie na bieżąco i śledźcie aktualne informacje na portalach internetowych jak i stronie:
http://www.cieszyn.pl/mczk/

Stan wód na terenie Polski możesz sprawdzić na :
http://cieszyn.hydrowskaz.pl/
http://monitor.pogodynka.pl/

W razie potrzeby zostanie uruchomiony miejski magazyn przeciwpowodziowy, który znajduje się przy ul. Liburnia 4 (Miejski Zarząd Dróg).

Zagłosuj!

13 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 11

Fajne: 9

Procent fajnych głosów: 81.818182%

Słabe: 2

Procent słabych głosów: 18.181818%

Dodaj komentarz