Projekt COK-u na 100-lecie niepodległej.

Projekt COK-u na 100-lecie niepodległej.

COK “Dom Narodowy” otrzymał 15 tys. złotych dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu “Niepodległa” na projekt “100 kobiet Śląska Cieszyńskiego na 100-lecie Niepodległej”. Jest on realizowany wspólnie z Międzynarodową Organizacją Soroptimist International Klub w Cieszynie.

Celem tego projektu jest wpłynięcie na świadomość mieszkańców Śląska Cieszyńskiego aby pamięć o kobietach, które przysłużyły się do budowy naszego społeczeństwa, nigdy nie wygasła oraz promocja kobiet których działalność wiąże się z odzyskaniem niepodległości a także tych które swoją codzienną pracą tworzyły nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu.

Temat kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowy. W pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich znalazło się 14,5 % kobiet. Należały one do różnych opcji politycznych jak również wyznawały różne religie. Ale jedno je łączyło zawsze – działanie dla wspólnego dobra.

Cieszyn jest miastem ,w którym po I wojnie światowej jako pierwsza powstała polska władza. Zasiadanie kobiet na w Radzie w tamtych czasach było absolutną sensacją. 100 lat temu na każdych 6 mężczyzn w radzie zasiadała jedna kobieta. Wtedy kobiety nie posiadały praw wyborczych w większości krajów europejskich, dlatego było to rewolucyjne posunięcie. Członkinie były przygotowywane przez swoje poprzedniczki do pełnienia nowych ról, a także wychowywały nowe pokolenie w duchu patriotyzmu, co przyczyniło się do powrotu Śląska Cieszyńskiego do Polski po 600 latach niewoli.

Działania kobiet na przestrzeni kilkuset lat wpisują się w lokalne i historyczne dziedzictwo.

Nawet we współczesnych czasach inspirują nas do działania dla przyszłości naszego państwa oraz przyszłych pokoleń. Potrafią, pomimo różnych poglądów, współpracować ze sobą dla dobra wspólnoty.

W dzisiejszych czasach musimy dążyć do tego aby pamięć o tak wspaniałych kobietach była zawsze. Dlatego uświadamiajmy młodszemu pokoleniu jak ważne role odegrały kobiety dla naszego społeczeństwa, a my sami przypominajmy sobie o tych ważnych sprawach.

Więcej: [TUTAJ]

Zagłosuj!

7 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 3

Fajne: 2

Procent fajnych głosów: 66.666667%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 33.333333%

Dodaj komentarz