Poznaj zasady odżywania w Cieszynie w XVI w!

Poznaj zasady odżywania w Cieszynie w XVI w!

Promowanie zdrowego odżywania stało się niemal codziennością i rzadko potrafi nas zaskoczyć. Czy również w tym przypadku? Jak wyglądało  to w XVI w.?  Poznaj zasady zdrowego odżywania według Leopolda Gottlieba Innocentego Polzera- cieszyńskiego prawnika i burmistrza, prywatnie zaś – dziadka ks. Leopolda Jana Szersznika.

W 1718 roku w Wiedniu Polzer spisał w łacinie tekst, który zatytułował “Schola Salernitana seu consilium diaeteticum” (Szkoła z Salerno albo też zalecenia dietetyczne). Stanowi on zbiór zasad zdrowego sposobu odżywiania według wytycznych pierwszej na świecie szkoły medycznej z Salerno. Mediewistyczne przekonanie, że choroba jest karą za grzechy  nie przeszkodził w przyjęciu wielu jej zaleceń przez największą w Europie i najsławniejszą szkołę lekarską w Salerno. W szkole dużą wagę przykładano do praktyki według empirycznej zasady ex ingenio naturae – wszystko zgodnie z naturą. Anatomii nauczano, pokazując ułożenie wnętrzności na świniach. Co ciekawe do szkoły miały również dostęp kobiety, a niektóre nawet wykładały i pisały dzieła.

O znaczeniu szkoły świadczy wydany w 1231 roku przez cesarza Fryderyka II z dynastii Hohensztaufów zbiór praw, w których był m.in. przepis, że tylko ten może „otrzymać prawo wykonywania praktyki lekarskiej i chirurgicznej, kto w szkole salerneńskiej złożył egzamin”.

W bibliotece ks. Leopolda Jana Szersznika, częściowo odziedziczonej po dziadku Gottliebie Polzerze, znajduje się bogaty zestaw literatury medycznej, w tym dzieła związane ze szkołą w Salerno- poniżej zdjęcia. 

Poznaj zasady odżywania w Cieszynie w XVI w!

– “Schola Salernitana seu consilium diaeteticum” (sygn. DD IX 22/52) – karta tytułowa

Poznaj zasady odżywania w Cieszynie w XVI w!

-Fragment łacińskiego tekstu z 1 strony i jego translacja na język polski:

Jeśli pragniesz pozostać w dobrej formie i zdrowym, odsuń ciężkie troski i uwierz, że denerwuje się jedynie winny.

Zalecenia: Zmniejsz ilość wina, niewiele jedz, przyjmij, Że ruch po uczcie jest wskazany, unikaj południowej drzemki.

Poznaj zasady odżywania w Cieszynie w XVI w!

-“Schola Salernitana seu consilium diaeteticum” (sygn. DD IX 22/52) – pierwsza strona w całości.

Translacja na język polski:

Cała Szkoła z Salerno takie formułuje dla angielskiego króla:

Jeśli pragniesz pozostać w dobrej formie i zdrowym,
Odsuń ciężkie troski i uwierz, że denerwuje się jedynie winny.

Zalecenia Zmniejsz ilość wina, niewiele jedz, przyjmij że ruch po uczcie jest wskazany, unikaj południowej drzemki, nie powstrzymuj na siłę wymiotów, czy innych czynności fizjologicznych. Jeśli bowiem zatroszczysz się o nie odpowiednio, wtedy przez długi czas będziesz żył.
Dieta Jeśliby Ci zabrakło lekarzy, miej za lekarzy .

Następujące trzy zasady: wesołe usposobienie, odpoczynek i zrównoważona dieta.Tryb, czy też sposób życia.

Dotknij liry palcami, odejdzie cały stres,A słodko brzmiąca melodia ukoi smutek serca.Co nie posiada wewnętrznego spokoju, nie jest trwałe,Ani nie dodaje sił, ani nie wzmacnia zmęczonego ciała.

Czy  i dziś przedstawione przez cieszyńskiego burmistrza wybrane zalecenia mogłyby z powodzeniem znaleźć praktyczne zastosowanie? 

Źródło:  Facebook Książnica Cieszyńska 

Zagłosuj!

10 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 6

Fajne: 5

Procent fajnych głosów: 83.333333%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 16.666667%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!