Pracownicy ochrony zdrowia zorganizowali protest przed szpitalem
W Cieszynie, przed Szpitalem Śląskim, odbyła się symboliczna minuta ciszy zainicjowana przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz inne organizacje. Pracownicy, ubrani na czarno, chcieli zwrócić uwagę na problemy finansowania usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Uczestnicy protestu i ich apel
W wydarzeniu uczestniczyli także Janina Żagan, Starosta Cieszyńska, oraz Mieczysław Szczurek, Wicestarosta. Starosta podkreśliła, że powiat od zawsze wspierał rozwój szpitala i nadal będzie to robił. Dyrektor szpitala, Adam Śliż, wskazał na pogarszającą się sytuację w ochronie zdrowia, przytaczając długi, które NFZ zalega szpitalowi.
Rosnące zadłużenie i wsparcie powiatu
Według dyrektora, w 2025 roku NFZ ma zalegać szpitalowi ponad 17 milionów złotych, a w sumie za ostatnie trzy lata kwota ta przekracza 22 miliony złotych. Podkreślił także, że Powiat Cieszyński wsparł działalność szpitala kwotą 7 milionów złotych na wkład własny do projektu, z którego pozyskano 100 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Protest, znany jako „Czarny Tydzień”, przyłączył się do niego setka szpitali w całej Polsce, mając na celu zwrócenie uwagi na rosnące zadłużenie i brak finansowania.
źródło: powiat.cieszyn.pl
Dołącz do naszego kanału nadawczego, by nie przegapić kolejnych informacji z naszego regionu!



