Policjanci i leśnicy bedą łapać prawdziwych przestępców!

Policjanci i leśnicy bedą łapać prawdziwych przestępców!

Wygląda na to, że Cieszyńscy policjanci i funkcjonariusze Straży Leśnej w końcu zajmą się łapaniem prawdziwych zwyrodnialców wspólnie patrolując leśne tereny powiatu…

Niestety tylko żartowaliśmy – tym razem celem tych “brawurowych” działań które wymagały specjalnego szkolenia jest zapobieganie popełnianiu wykroczeń związanych m.in. z nielegalnym poruszaniem się zaprzęgami oraz pojazdami silnikowymi po terenach leśnych, kłusownictwem, czy też kradzieżą drewna.

Policjanci i leśnicy bedą łapać prawdziwych przestępców!

“Policjanci z cieszyńskiej komendy policji oraz funkcjonariusze Straży Leśnej już od czterech lat wspólnie patrolują teren podlegający nadleśnictwom w Ustroniu i Wiśle. Mundurowi  sprawdzają, czy nie dochodzi do przestępstw lub innych naruszeń prawa na terenie lasów.  Do tego celu wykorzystują terenowe pojazdy strażników leśnych, znakomicie sprawdzające się na leśnych szlakach. W chronieniu lasów funkcjonariuszom pomagają również nowinki techniczne, takie jak monitoring, fotopułapki, czy nawigacja satelitarna. Nowoczesne technologie to nie wszystko. Wykorzystywana jest również szeroka wiedza leśników – to oni znają doskonale topografię terenu, miejsca, w których powstają np. nielegalne wysypiska śmieci. Wiedzą też, gdzie  może dochodzić do nielegalnej wycinki lasu oraz jakimi szlakami  poruszają się właściciele quadów i motocykli. Podczas wspólnych patroli policjanci i strażnicy leśni reagują też na najczęściej popełniane wykroczenia popełniane przez właścicieli psów, którzy podczas spaceru w lesie spuszczają zwierzęta ze smyczy. Łączone patrole sprawdzają również osoby wywożące drewno z lasu, kontrolując wymagane dokumenty i zezwolenia. Na naradach, które odbywają się w nadleśnictwach w Ustroniu i Wiśle, policja oraz leśnicy opracowują wspólną strategię w celu zapobiegania nie tylko przestępstwom i wykroczeniom, ale też chorobom zwierząt. Obecnie podczas patroli podejmowane są  działania związane z głośną ostatnio chorobą ASF (afrykański pomór świń ), która może dotyczyć dzików.

Przypominamy, że zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń kto, nie będąc do tego uprawnionym albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny. To jeden z wielu przepisów prawa mówiących o tym, jaka kara grozi za niestosowanie się do przepisów. Pozostałe wykroczenia dotyczące szkodnictwa leśnego wymienione są w Rozdziale XIX Kodeksu Wykroczeń.

Zatrzymani amatorzy łamania zakazów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 złotych, a w przypadku kilku wykroczeń – do 1000 złotych, który mogą wystawić policjanci i strażnicy leśni. Gdy sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć  nawet 5000 zł.”

ŹRÓDŁO:  http://www.cieszyn.slaska.policja.gov.pl/

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 6

Fajne: 3

Procent fajnych głosów: 50.000000%

Słabe: 3

Procent słabych głosów: 50.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

Dodaj komentarz