Pod pięcioma kołami

12 października 1919 roku, gdy trwała jeszcze walka o granice państwa, w Hotelu Francuskim w Krakowie powstał Polski Komitet Olimpijski. Pięć lat później polscy sportowcy pierwszy raz wystartowali w igrzyskach.

Gdyby nie zabory, także sportowa historia Polski wyglądałaby inaczej. Kiedy w roku 1863 w Anglii zakładano krajowy związek piłkarski, u nas trwało powstanie styczniowe. A kiedy w roku 1896 sportowcy z 14 państw rywalizowali w Atenach na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich, w Polsce nie było jeszcze ani jednego klubu.

Pod pięcioma kołami
Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska
Źródło: NAC

Kiedy zaczęły powstawać na początku XX wieku, najpierw we Lwowie i w Krakowie, początkowo mogły rywalizować między sobą, niejako po sąsiedzku. Dalekie podróże z miasta do miasta wiązały się nie tylko z kłopotami komunikacyjnymi, ale i z formalnościami proceduralnymi na granicach. Przecież Galicja i Małopolska, Wielkopolska i Królestwo Kongresowe należały do trzech różnych krajów.

Marzenie o takiej reprezentacji mogło się ziścić dopiero po zakończeniu pierwszej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jednak nie od razu. We Lwowie rodziła się legenda Orląt broniących swojego miasta przed Ukraińcami. W Poznaniu wybuchło powstanie wielkopolskie. W styczniu 1919 roku rozpoczęła się wojna z Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński. Kiedy Polacy bronili Warszawy przed bolszewikami, na Śląsku trwało…

Czytaj więcej w artykule Rzeczpospolitej:
[TUTAJ]

Zagłosuj!

4 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 4

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 25.000000%

Słabe: 3

Procent słabych głosów: 75.000000%

Dodaj komentarz