![Piękny jubileusz Zameczku Myśliwskiego Habsburgów! Zobacz [WIDEO]](https://wisla.pl/imagefly/w970-h642/media/upload/1/4/14%5B34%5D.jpg)
125 lat temu na zboczach Baraniej Góry powstał Zameczek Myśliwski dla ostatniego władcy Księstwa Cieszyńskiego Arcyksięcia Fryderyka Marii Habsburga i jego małżonki Izabelli von Croÿ-Dülmen. W roku 1986 przystąpiono do rekonstrukcji Zamku na nowym miejscu, w Centrum miasta, pomiędzy dworcem autobusowym, a kolejowym na ul. Lipowej, gdzie mieści się po dzień dzisiejszy. To właśnie tam, na ulicy Lipowej, wiślański oddział PTTK na czele z prezesem Izabelą Rudzińską oraz gronem przewodników, zorganizował obchody jubileuszu powstania Zameczku Myśliwskiego Habsburgów.
Zobacz wideo:
Obchody rozpoczęła rekonstrukcja historyczna Bractwa Kurkowego, którzy przenieśli zebranych w dawne czasy monarchii Austro-Węgierskiej. W pięknej dorożce przed zameczek wjechała książęca para, a salwą armatnią burmistrz Wisły Tomasz Bujok uroczyście rozpoczął zacny jubileusz. W spotkaniu udział wziął również sekretarz miasta Sylwester Foltyn, radne i radni miasta Wisła, przedstawiciele Nadleśnictwa Wisła oraz Urzędu Miejskiego w Wiśle. Nie zabrakło historycznych wspominek o dziejach Zameczku, a także prelekcji o głuszcach w lasach Beskidu Śląskiego.Przy góralskiej muzyce w wykonaniu kapeli regionalnej można było kosztować jubileuszowych specjałów: piwa Głuszec Habsburgów przygotowanego przez Browar Wisła, strudla i czekolady przygotowanej przez cukiernię U Janeczki oraz pstrąga po wiślańsku przygotowanego przez restaurację Vislow.
Zaprezentowano również efekty pleneru rzeźbiarskiego – drewniane popiersia pary książęcej, które wykonali lokalni artyści.Z okazji jubileuszu powstała ciekawa gra miejska „Znajdź Arcyksięcia”, która będzie dostępna aż do końca września. W bardzo miłej atmosferze trwały rozmowy na dziedzińcu Habsburskiej budowli, a wszyscy goście wynieśli ze spotkania zarówno coś dla ciała, jak i ducha. Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji oraz fotogalerii z obchodów 125-lecia Zameczku Habsburgów w Wiśle.
Źródło: Wisla.pl