Patrole rowerowe w cieszyńskiej policji

Patrole rowerowe w cieszyńskiej policji

Lato w pełni, a aura zachęca do spędzania czasu poza domem. Zdecydowanie chętniej korzystamy z rowerów, łyżworolek oraz innego sprzętu sportowego. Zwiększona aktywność fizyczna powoduje również wzrost zagrożeń. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo osób aktywnie spędzających czas, w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie utworzona została specjalna grupa policjantów, którzy będą pełnić służbę na rowerach.

W zeszłym tygodniu po raz pierwszy policjanci na rowerach patrolowali głównie teren Dzięgielowa. Podczas służby post. Marcin Wigłasz i post. Szymon Kozłowski dbali o bezpieczeństwo osób uczestniczących w 70. Tygodniu Ewangelizacyjnym, służyli swoją pomocą turystom i oczywiście mieszkańcom, a także udzielali rad dotyczących bezpieczeństwa. W związku z dużym ruchem pieszych w rejonie centrum, zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

Grupa rowerowa będzie działała w okresie wiosenno-letnim. Policjanci grupy rowerowej będą pełnili służbę przede wszystkim w rejonie miejsc rekreacyjnych, takich jak parki, zbiorniki wodne, lasy oraz oczywiście przy trasach rowerowych. Mundurowych na rowerach będzie można spotkać także w centrum czy też innych miejscach, gdzie poruszanie się samochodem jest utrudnione bądź mocno niewygodne.

Co warto wiedzieć o patrolach rowerowych? Stróże prawa z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ci, których możemy spotkać na co dzień na ulicach. Policjant pełniący służbę na rowerze ma białą koszulkę z napisem „Policja”, a nie granatową. Podobnie jak w innych przypadkach, na ramionach policjanci mają pagony ze stopniami służbowymi. Kolejną różnicą w umundurowaniu są krótkie spodenki. W celach bezpieczeństwa, zamiast czapki służbowej z daszkiem mundurowi wyposażeni są w kaski rowerowe. Istotna informacja jest też taka, że policjanci grupy rowerowej, będą pełnić tzw. służbę patrolową, czyli będą reagować na przestępstwa i wykroczenia oraz podejmować interwencje, nakładać mandaty i pouczać sprawców wykroczeń.

Obecnie cieszyńska policyjna grupa rowerowa dysponuje 4 rowerami. Mamy nadzieję, że widok mundurowych na rowerze już niedługo będzie czymś powszechnym na ulicach naszego powiatu, a służba pełniona w ten sposób pozwoli uniknąć kolejnych zagrożeń oraz wpłynie na wzrost bezpieczeństwa w mieście.

Źródło: KPP Cieszyn

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 8

Fajne: 4

Procent fajnych głosów: 50.000000%

Słabe: 4

Procent słabych głosów: 50.000000%

Dodaj komentarz