Otwarcie unikatowego folusza

Otwarcie unikatowego folusza

W środę 25 września o godzinie 16.00 odbyło się otwarcie unikatowego folusza w enklawie budownictwa drewnianego, zbudowanego przy Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego.
Folusz jest to maszyna do plisowania tkanin która była wykorzystywana przez góralki sto lat temu.

W Muzeum Beskidzkim w Wiśle otwarto dla zwiedzających odtworzony na podstawie zachowanego projektu folusz służący do produkcji sukna do XIX wieku.

Drewniany folusz prezentowany z Wiśle jest prawdziwą rzadkością, bowiem w Polsce znajduje się tylko 5 egzemplarzy tych maszyn. Eksponat który mieści się w Muzeum Beskidzkim jest w dobrym stanie i pochodzi z końca XIX wieku. .Zanim pojawiło się to urządzenie góralki musiały ręcznie plisować tkaniny. Zasada była taka, że bardzo wąskie paski tkaniny o długości kilku metrów ściągały igłą, a następnie wkładały je między dwa kamienie, do wody z cukrem. Ta praca była bardzo czasochłonna.

W muzeum będzie można także podziwiać działanie foluszu – jest to maszyna używana w procesie folowania czyli spilśniania sukna. W dawnych czasach sukno było tkane z grubej przędzy wełnianej, a następnie poddawano folowaniu. Folowanie to czynność zwiększająca zwartość tkaniny polega na zgniataniu tkaniny zwilżonej wodą z różnymi dodatkami, poprzez to działanie tkanina ściąga się i kurczy zyskując na grubości i trwałości.

Poniżej wideo relacja dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Molina.

Powstanie nowej atrakcji było możliwe dzięki wsparciu finansowym Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach projektu “W poszukiwaniu piękna w kulturze Górali Śląskich” – poszerzenie oferty kulturalnej pogranicza polsko – czeskiego realizowanego ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Zagłosuj!

7 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 3

Fajne: 2

Procent fajnych głosów: 66.666667%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 33.333333%

Dodaj komentarz