OSZUSTWA „NA LEGENDĘ”- JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ

OSZUSTWA „NA LEGENDĘ”- JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ

Cieszyńscy policjanci ostrzegają przed złodziejami działającymi metodą na tzw. legendę.

Osoby takie podają się za pracowników administracji, pracowników ZUS, członków rodziny, krewnych sąsiadów, przedstawicieli Unii Europejskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia i różnego rodzaju komitetów i stowarzyszeń. Historie, które przedstawiają to jedynie pretekst do ich działalności przestępczej.

Wczoraj 86-letnia mieszkanka Cieszyna wpuściła do mieszkania  mężczyznę, który podawał się za pracownika ZUS-u. Twierdził, że chce przekazać jej pieniądze. W mieszkaniu poprosił o szklankę wody, odwracając tym uwagę starszej pani. W tym czasie dokonał kradzieży pieniędzy. 86-letnia pokrzywdzona straciła oszczędności na łączną kwotę 4100 złotych.

Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Jak uczy doświadczenie nie zawsze ten kto podaje się za urzędnika czy też deklaruje dobre chęci ma względem nas dobre intencje. Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy i gościnności. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych.

Policjanci przypominają, że zawsze należy weryfikować informacje, podawane przez tych, którzy chcą wejść do mieszkania. Należy sprawdzić prawdziwość podawanych informacji np. w spółdzielni, u administratora budynku lub instytucji na którą powołuje się dana osoba. Zawsze można zażądać okazania legitymacji czy też inne dokumentu potwierdzającego tożsamość.

„Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, policjantów żądających podania numeru konta bankowego i przekazywania gotówki do tzw. działań operacyjnych,  siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeśli wykażemy czujność i ostrożność.

Szczególnie apelujemy do rodzin osób starszych, które mieszkają samotnie, aby przekazać im informację dotyczącą oszustw, Policja prędzej czy później wytropi i zatrzyma oszustów, ale trzeba wiedzieć, że zazwyczaj nie ma już możliwości odzyskania pieniędzy, gdyż sprawcy nie posiadają żadnego majątku. Stąd nasze policyjne apele o wpajanie i ciągłe przypominanie seniorom zasad bezpieczeństwa.W przypadku jakichkolwiek podejrzeń

OSZUSTWA „NA LEGENDĘ”- JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ

Zagłosuj!

5 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 1

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 100.000000%

Dodaj komentarz