Ostatnia księżna cieszyńska i mural z wizerunkiem Zofii Kossak. Zobacz [VIDEO]

Mural przy dworcu w Cieszynie

Koło dworca w Cieszynie zakończyły się właśnie prace nad muralem przedstawiającym Zofię Kossak. Nie wszyscy wiedzą, że ta wybitna powieściopisarka powiązaną była z międzywojennym Księstwem Cieszyńskim.

Autorami muralu są Barbara Poniatowska i Dariusz Paczkowski z fundacji Klamra. Projekt powstał we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Zobacz jak wygląda nowy mural przy ul. Hajduka w Cieszynie na nagraniu poniżej:

O ile o samej postaci Zofii Kossak uczymy się w szkołach na lekcjach języka polskiego, o tyle rzadko (a nawet wcale) nauczyciele zwracają uwagę na jej twórczość związaną z historią Księstwa Cieszyńskiego.

Autor bloga „Principatus Teschinensis” poświęconego historii naszego regionu postanowił z tego powodu przytoczyć właśnie jedno z opowiadań autorki. Warto zaznaczyć, że opowiadanie napisano w latach 30. XX wieku i jest zaledwie luźno oparte na faktach historycznych.

Przeczytaj opowiadanie Zofii Kossak-> LINK

/AKTUALIZACJA:

Od wczoraj, na murze przy dworcu PKP/PKS w Cieszynie -powyżej opisywanego muralu z Z. Kossak- na ścianach malowane są następne malowidła. Przedstawiać będą one najbardziej rozpoznawalne symbole w mieście. Oprócz dwóch widocznych na zdjęciu murali, na okolicznych ścianach w ostatnim czasie powstały również inne prace! Zobacz je na animacji poniżej:

Czy jest też szansa na barwne dzieła na innych cieszyńskich murach?
Wierzymy, że tak i trzymamy kciuki 🙂

Zagłosuj!

15 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 9

Fajne: 9

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Ten wpis został dodany przez jednego z czytelników lub redakcję. U nas każdy może dodać coś od siebie:) Dodaj swój własny wpis!

REKLAMA

REKLAMA

Dodaj komentarz