Obchody 80. rocznicy spalenia synagogi w Ustroniu

Obchody 80. rocznicy spalenia synagogi w Ustroniu

W sobotnie popołudnie (14.09) kilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystości upamiętniającej ustrońskich Żydów. Mija 80 lat od spalenia przez Niemców synagogi w Ustroniu.

W 1997 roku w miejscu w którym stała, odsłonięto pamiątkowy obelisk z napisem polskim i hebrajskim. Mieszkańcy Ustronia co roku w połowie września spotykają się przed pomnikiem, by wspomnieć tych którzy zginęli.

Uroczystość zorganizował Instytut Śląska Cieszyńskiego z jego prezesem, Christianem Jaworskim. Uczestnicy uczcili pamięć ofiar Holocaustu i społeczności żydowskiej zamieszkującej dawny Ustroń. Przypomniana została historia ustrońskiej gminy żydowskiej, wybrzmiał apel pamięci z odczytaniem 77 nazwisk ofiar spośród ustrońskiej społeczności żydowskiej, były modlitwy ekumeniczne duchownych Kościoła Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego oraz przedstawicieli Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem i zapaleniu zniczy, uczestnicy przeszli na pobliski rynek, gdzie odbył się koncert muzyki żydowskiej.

Źródło grafiki:

https://www.prchiz.pl/2019-09-upamietnienie-80-rocznicy-spalenia-synagogi-w-ustroniu

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 2

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 50.000000%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 50.000000%

Dodaj komentarz