Nowa tężnia solankowa jeszcze w tym roku!

Nowa tężnia solankowa jeszcze w tym roku!

Z początkiem listopada tężnia solankowa w Jasienicy zostanie oddana do użytku! Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi wójta tej gminy. Inwestorem jest samorząd. Tężnia, przy której prace ruszyły w połowie sierpnia, powstaje w parku przy kompleksie sportowym klubu Drzewiarz.

Wój Jasienicy – Janusz Pierzyna – podał, że tężnia będzie miała kształt sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku. Jej wysokość to ponad 6,5 m a szerokość – 8 m. Używana w niej będzie solanka z pobliskiego Zabłocia, która ma jedną z największych na świecie zawartości jodu. Dochodzi ona do 140 mg na litr.

Firma, która zwyciężyła w przetargu, otrzyma za wybudowanie tężni 196 tys. zł. Większość tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych. Jasienica pozyskała na ten cel 30 tys. euro z UE w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Solanka z Zabłocia wspomaga leczenie m.in. chorób dróg oddechowych, w tym astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, uporczywego kaszlu oraz alergii. Gmina ma w planach budowę jeszcze dwóch kolejnych tężni.

Na Śląsku Cieszyńskim tężnie są m.in. w Ustroniu, Jaworzu i Dębowcu, a fontanna solankowa w Strumieniu.

Na podstawie informacji prasowej PAP


Zagłosuj!

13 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 11

Fajne: 9

Procent fajnych głosów: 81.818182%

Słabe: 2

Procent słabych głosów: 18.181818%

Dodaj komentarz