Nie daj się okraść tym sposobem – powraca stara metoda złodziei.

Nie daj się okraść tym sposobem – powraca stara metoda złodziei.

Złodzieje wrócili do starych patentów na wyłudzanie często niemałych pieniędzy i oszczędności swojego życia od starszych osób. Wykorzystują najczęściej fakt chęci pomocy najbliższym. 

Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej. Natomiast każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności – przestrzega Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie.

Apel ma związek z faktem, iż w ostatnim czasie kilku mieszkańców Cieszyna odebrało telefony od nieznajomych osób, którzy podawał się za ich krewnego.

– Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby musiały się domyślać z kim rozmawiają. Twierdził, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie” sprawy. Niestety dwie starsze osoby przekazały pieniądze oszustom – czytamy w informacji.

Tylko 11 lipca odnotowano aż pięć takich zdarzeń. Trzy spośród nich zakończyły się usiłowaniem oszustwa, ponieważ osoby, które odebrały telefon były czujne i dociekliwe. Niestety dwie mieszkanki Cieszyna dały się zwieść przestępcom i przekazały gotówkę oszustom. Sprawą oszustwa zajmą się teraz prawdziwi policjanci. To przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat. Powyższy model jest obecnie najczęściej stosowanym przez oszustów w stosunku do swoich ofiar, ale nie jedynym, dlatego apelujemy o czujność!

Kilka porad, które pomogą ustrzec się oszustów:

✔️ Nie ufajmy osobom obcym i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

✔️ Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób, a jeżeli się na to decydujemy to w obecności innej zaufanej osoby.

✔️ Nie przechowujmy większych sum w domu, w jednym miejscu. Oszuści i złodzieje wiedzą, gdzie szukać oszczędności.

✔️ Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.

✔️ Nie przekazujmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, miejsca pracy, godzin które spędzamy poza domem itp.

Warto tę informację przekazać innym osobom w rodzinie oraz w okolicy. Przede wszystkim osobom starszym, zamieszkującym samotnie.

Źródło: mat. pras.

Zagłosuj!

3 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 5

Fajne: 1

Procent fajnych głosów: 20.000000%

Słabe: 4

Procent słabych głosów: 80.000000%

Dodaj komentarz