Na terenie powiatu cieszyńskiego odnotowano aż 41 oszustw.
W wyniku tych przestępstw pokrzywdzeni stracili od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Policja przestrzega, aby przed przekazaniem pieniędzy zawsze się zatrzymać i przemyśleć sytuację.
Przykłady oszustw w regionie
Największe straty poniosła 68-letnia mieszkanka, która uwierzyła w ofertę inwestycji w akcje Orlenu na Facebooku. Po zainstalowaniu programu umożliwiającego zdalny dostęp, oszuści przejęli kontrolę nad jej finansami, wyłudzając prawie 36 tysięcy złotych. W podobny sposób, 63-letnia kobieta straciła 34 tysiące złotych, a 44-letnia padła ofiarą oszustwa na pracownika banku, tracąc 16 800 złotych.
Metody działania oszustów
Oszuści często podszywają się pod różne osoby, takie jak pracownicy banków, policjanci czy członkowie rodziny. Wzbudzają strach, informując o rzekomym zagrożeniu lub pilnej potrzebie pomocy. Namawiają do instalacji aplikacji umożliwiających przejęcie kontroli nad urządzeniami.
Jak się bronić przed oszustami?
Policja apeluje o ostrożność i rozwagę. Przed jakimkolwiek przekazaniem pieniędzy warto skontaktować się z bliskimi lub samodzielnie zadzwonić na infolinię banku. Należy unikać instalacji oprogramowania na prośbę osoby dzwoniącej, a w razie wątpliwości natychmiast zgłosić sprawę na policję.
Przypominamy, że tylko ostrożność i zdrowy rozsądek mogą uchronić przed oszustwami. Każdy podejrzany telefon czy wiadomość powinny zostać zgłoszone na policję.
Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie internetowej podanej jako źródło.
Źródło: https://cieszyn.policja.gov.pl/ka6/informacje/wiadomosci/416403,Oszusci-wciaz-aktywni-Straty-siegaja-dziesiatek-tysiecy-zlotych.html
Dołącz do naszego kanału nadawczego, by nie przegapić kolejnych informacji z naszego regionu!




