Moniuszko w Cieszyńskim teatrze

Moniuszko w Cieszyńskim teatrze

Włodek pawlik Trio oraz Zespół pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej wystąpią 20 października w teatrze im. adamaMickiewicza w specjalnym koncercie z okazji 105. rocznicy powołania rady Narodowej księstwa Cieszyńskiego.

19 października 1918 roku polscy działacze w cieszynie powołali radę Narodową księstwa cieszyńskiego. jej celem było wcielenie tej części rozpadających się austro-węgier do odradzającej się Polski, co więcej rada była pierwszym formalnym rządem na ziemiach polskich w procesie odradzania się rzeczypospolitej.

Dla uczczenia rocznicy tych wydarzeń 20 października o godzinie 18:00 w te- atrze im. a. mickiewicza w cieszynie odbędzie się koncert, który upamiętni tę wyjątkową okoliczność. Na scenie teatru zabrzmią najsłynniejsze arie i pieśni stanisława moniuszki w mistrzowskiej aranżacji włodka Pawlika – w 2014 laureata nagrody grammy przyznanej po raz pierwszy przedstawicielowi polskiego jazzu.

Jako że ojciec polskiej opery narodowej obficie czerpał z folkloru, trio włodka Pawlika wystąpi z renomowanym ze- społem Pieśni i tańca ziemi cieszyńskiej im. janiny marcinkowej. w swojej długiej historii „ziemia cieszyńska” nie tylko nie miała dotąd okazji wystąpić w pieśniach moniuszki, wyjątkowy dla zespołu jest także sam projekt, łączący folklor, kla- sykę i jazz. w programie znajdą się m.in. „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna”, „ten zegar stary”, „gdyby rannym słonkiem”. Podstawą programu koncertu będzie bestsellerowy album „Pawlik/moniusz- ko/Polish jazz” (wyd. Pawlik relations ).

Zapowiada się więc wysokiej rangi wydarzenie muzyczne, w którym udział wezmą włodek Pawlik trio w składzie: włodek Pawlik – fortepian, damian kostka – kontrabas i Patryk dobosz – perkusja oraz zespół Pieśni i tańca ziemi cieszyńskiej – przygotowany przez aleksandrę Paszek-trefon oraz wojciecha trefona.

Podczas wydarzenia wręczona zostanie nagroda miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, która w tym roku została przyznana panu Leszkowi Gańczarczykowi.

Organizatorami obchodów 105. rocznicy powołania rady Narodowej dla księstwa cieszyńskiego są miasto Cieszyn i cieszyński teatr im. Adama Mickiewicza. Doceniając znaczenie tej rocznicy dla całego regionu, organizację koncertu wsparły władze Powiatu cieszyńskiego oraz wodociągi ziemi cieszyńskiej (których historia zaczyna się w 1894 roku). Mecenasem koncertu jest firma eletkrometal, a partnerem koncertu – Hotel Liburnia.

Włodek pawlik – pianista jazzowy i kom- pozytor, jedyny laureat nagrody grammy w historii polskiego jazzu za płytę „Night in calisia” w kategorii „the best jazz Lar- ge ensemble”(Los angeles 2014). jego albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych (m.in. podwójna platynowa płyta za Night in calisia).

Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. barbary Hesse-bukowskiej w akademii muzycznej im, F. chopina w warszawie, a także wydziału jazzu na Hochschule fur musik w Hamburgu. jest profesorem zwyczajnym na uniwersytecie muzycznym Fryderyka chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji. w jego dorobku znajdują się 44 autorskie płyty.

Zródło: Wiadomości Ratuszowe UM Cieszyn

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz