Jak zmniejszyć rachunki za prąd? [Oszczędzajmy energię! – cz. 1]

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? [Oszczędzajmy energię! – cz. 1]

Nikt z nas nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy, a wysokie opłaty za energię elektryczną potrafią niemiło zaskoczyć. W dobie kryzysu energetycznego problem ten jest jeszcze bardziej dotkliwy. Czy istnieją zatem sposoby, by zmniejszyć wysokość rachunków za prąd? Oczywiście, że tak – zapraszamy do lektury!

Czy włączasz kilka urządzeń jednocześnie? Czy komputer lub telewizor w twoim domu są włączone przez cały dzień, mimo że realnie korzystasz z nich tylko przez kilka godzin? To jeden z wielu przykładów niepotrzebnego zużycia energii. Co zatem zrobić, by płacić za prąd mniej? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Kuchnia

  • Płyta ceramiczna – do gotowania na takich płytach warto używać naczyń o płaskich dnach. Garnki, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty, zużywają do 50% energii elektrycznej więcej.
  • Płyta indukcyjna – dużą stratą energii elektrycznej jest gotowanie zamrożonych produktów. Zanim włożymy jedzenie do garnka, powinniśmy dokładnie je rozmrozić. Dzięki temu nie marnujemy energii w trakcie gotowania.
  • Piekarnik elektryczny – piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się dużo szybciej niż piekarnik bez niego. Nie powinno się otwierać drzwiczek w trakcie pieczenia, gdyż powoduje to dużą utratę ciepła. Warto wyłączyć urządzenie na 5-10 minut przed zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w jego wnętrzu będzie się utrzymywać.
  • Lodówko-zamrażarka – nie powinno się wkładać gorących produktów do lodówki. Warto poczekać, aż potrawy osiągną temperaturę pokojową, inaczej chłodziarka zużyje do trzech razy więcej prądu na ich ochłodzenie. Produkty głęboko zamrożone, które chcemy przygotować do spożycia, dobrze jest rozmrozić, przekładając na dzień wcześniej z zamrażarki do lodówki. Pozwoli to zaoszczędzić energię potrzebną nie tylko do chłodzenia, ale i do dalszego gotowania produktów.
  • Zmywarka – dzięki niej oszczędzasz zarówno energię elektryczną, jak i wodę. Zmywarka zużywa co najmniej 2 razy mniej ciepłej wody niż przy myciu ręcznym.
  • Pralka – oszczędzamy energię, piorąc przy pełnym bębnie. Ponadto duża część energii poświęcona jest na podgrzanie wody, zatem zużycie prądu będzie mniejsze przy niższej temperaturze prania.

Pokój

  • Telewizor i sprzęt audio-video – najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe. Należy pamiętać o wyłączeniu telewizora i sprzętu z sieci, zamiast pozostawiania ich w stanie „czuwania”. Dioda świecąca się na urządzeniu świadczy o tym, że przez cały czas pobierany jest prąd.
  • Komputer – jeśli przerwa w pracy ma trwać dłużej niż kwadrans, dobrze jest wyłączyć komputer. Wyłączenie i ponowne włączenie urządzenia zużyją mniej energii, niż gdyby pracował on przez cały czas.

Oświetlenie

Trzeba jak najlepiej wykorzystywać światło naturalne, które jest zdrowsze dla oczu i nic nie kosztuje. Korzystne jest malowanie ścian na jasne kolory, używanie dużych luster. Warto też wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki. Zużywają one 5-krotnie mniej energii. I najważniejsza zasada – nieużywane oświetlenie należy wyłączać.

Ogrzewanie elektryczne

Korzystając z ogrzewania elektrycznego, można zastanowić się nad zmianą taryfy z G11 na G12 i wykorzystywaniem tańszej energii pobieranej nocą. Jeśli zaś chodzi o grzejniki elektryczne, używa się ich najczęściej w łazience – dobrze jest pamiętać, by włączyć je na krótko przed kąpielą.

To nie wszystkie sposoby na oszczędzanie prądu. Pomóc może również wyposażenie swojego domu w energooszczędne urządzenia elektryczne, które pobierają znacznie mniej prądu niż sprzęt niższej klasy energetycznej. Można również rozważyć zmianę taryfy energii elektrycznej z jednostrefowej na dwustrefową lub odwrotnie. W zależności od godzin, w jakich jesteśmy w domach, nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną może się różnić. Możliwe, że zmiana taryfy przyniesie nam duże korzyści.

Warto również pamiętać o tym, że mamy prawo do zmiany sprzedawcy energii. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.maszwybor.ure.gov.pl.

Wprowadzenie planu oszczędzania energii elektrycznej w większości przypadków nie wymaga od nas dużych poświęceń ani nakładów finansowych. Zmiana codziennych nawyków nie jest trudna, a może przynieść wymierne oszczędności.

Red. AB na podstawie ure.gov.pl

Źródło: Wiadomości Ratuszowe

Zagłosuj!

8 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 2

Fajne: 2

Procent fajnych głosów: 100.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz