Jak wybrać odpowiednią klimatyzację do biura?

artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednią klimatyzację do biura?

Efektywność i wydajność pracownika zależy w znaczącym stopniu od warunków pracy, które zapewnia mu pracodawca. Dotyczy to jego biurka wraz z wyposażeniem, oświetlenia, a także temperatury w pomieszczeniu. Zimą niezbędne jest ogrzewanie, z kolei latem klimatyzacja, aby uniknąć zbyt wysokich wartości, które zdecydowanie osłabiają organizm człowieka i mają niekorzystny wpływ na jego procesy myślowe. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do biura?

Podstawowe i najważniejsze parametry

Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń, dzięki czemu możemy jeszcze precyzyjniej dopasować klimatyzację do konkretnego pomieszczenia, jego przeznaczenia oraz warunków, jakie w nim panują. Zbyt małe urządzenie nie będzie pracowało wydajnie w większym pomieszczeniu. Z kolei za duże generować będzie wysokie koszty. Aby klimatyzacja do biura spełniła swoją zamierzoną funkcję, zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pod uwagę powinieneś wziąć wielkość i kształt pomieszczenia, które będzie ochładzane. Urządzenie dopasowujemy zawsze do metrażu biura oraz stopnia jego nasłonecznienia i szczelności okien. To te czynniki wpływają na skuteczność ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem i ochładzaniem pomieszczenia. Klimatyzatory mogą być przystosowane do montażu ściennego, bądź też postawienia na podłodze.

Nie mniej ważne przy wyborze klimatyzacji do biura są: liczba pracowników oraz sprzętów RTV i AGD. Im jest ich więcej, tym wyższa jest temperatura w pomieszczeniu i szybciej się ono nagrzewa. Podobnie jest w przypadku pozycji okien, czyli stron, na którą są zwrócone. Najmniej doświetlone są pomieszczenia z oknami skierowanymi na północ, a najbardziej na południe. Im mniej naświetlone jest biuro, tym wyższa powinna być moc chłodzenia klimatyzatora.

Moc klimatyzatora, a powierzchnia biura

Już wiesz, że metraż nie jest jedynym wyznacznikiem mocy klimatyzacji do biura. Są jednak zalecane wartości dla każdej wielkości pomieszczenia. W zależności od innych czynników, należy ją zwiększyć lub zmniejszyć. Przykładowo przy dużej ilości osób pracujących na stosunkowo małej powierzchni zaleca się montaż klimatyzatora o większej mocy. Jeżeli pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione, to można zdecydować się na mniejszą moc urządzenia. Oto przykładowe, optymalne wartości:

  • Dla biura o powierzchni 20-30 m2 zalecana moc to 2,5 kW
  • Dla biura o powierzchni 30-40 m2 zalecana moc to 3,5 kW
  • Dla biura o powierzchni 40-60 m2 zalecana moc to 5,0 kW
  • Dla biura o powierzchni 60-90 m2 zalecana moc to 7,0 kW
  • Dla biura o powierzchni powyżej 90 m2 zalecana moc to 10 kW

Rodzaje klimatyzatorów biurowych

Wysoką skutecznością i cichą pracą charakteryzują się najpopularniejsze klimatyzatory biurowe typu split. Są to urządzenia ścienne, kanałowe, kasetonowe i podłogowo-sufitowe. Innym rozwiązaniem są klimatyzatory multisplit z jedną jednostką zewnętrzną, do której podłączonych może być kilka urządzeń. Każdą jednostką sterujemy indywidualnie. Są jeszcze klimatyzatory przenośne, mobilne, ale głośniejsze, najczęściej większe i mniej wydajne.

Klimatyzacja w biurze powinna być przystosowana do konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu nie tylko będzie efektywnie pracować i dobrze schładzać pomieszczenie, ale również nie będzie generowała wysokich kosztów, przekraczających zamierzony budżet właściciela firmy.

Poznaj ofertę klimatyzacji biurowych w http://www.kliwent.eu/

Artykuł sponsorowany.

Zagłosuj!

10 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 6

Fajne: 5

Procent fajnych głosów: 83.333333%

Słabe: 1

Procent słabych głosów: 16.666667%

Dodaj komentarz