Przewodnicy i turyści ogłaszają BOJKOT ISTEBNEJ. Powód? Walka z LGTB…

Przewodnicy i turyści ogłaszają BOJKOT ISTEBNEJ. Powód? Walka z LGTB…

Na początku września 2019 Rada Gminy Istebna wprowadziła deklarację o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT”. Uchwała wywołała oburzenie wśród turystów i przewodników odwiedzających Beskid Cieszyński. Zapowiadają bojkot Trójwsi i omijanie gminy szerokim łukiem. Czy mającą ambicje być turystyczną perełką gminę czeka turystyczny ostracyzm?

Jak donosi portal NaszeMiasto.pl deklaracja Rady Gminy w Istebnej odbiła się szerokim echem nie tylko w Beskidach. W internecie zagęszcza się od komentarzy i głosów, krytykujących istebniańskich samorządowców. Do Rady Gminy napłyneły do tej pory trzy oficjalne listy, nie kryjące oburzenia z podjętej przez samorząd decyzji, jednak wg zapowiedzi internautów wkrótce może spłynąć ich dużo więcej…

Przewodnicy i turyści ogłaszają BOJKOT ISTEBNEJ. Powód? Walka z LGTB…
Rada Gminy podejmująca jednogłośnie uchwałę ws. powstrzymania ideologii “LGBT”

W głosowaniu członków Rady uchwała ws. powstrzymania ideologii LGBT została przyjęta jednogłośnie. Ku zaskoczeniu sporej ilości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, żaden z obecnych na posiedzeniu nie zagłosował przeciwko podjęciu uchwały, ani też nie wstrzymał się do głosu.

Przewodnicy i turyści ogłaszają BOJKOT ISTEBNEJ. Powód? Walka z LGTB…
Wyniki głosowania nad uchwałą w sprawie podjęcia dektaracji ws. powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową Gminy Istebna z dnia 2.09.2019r.

Decyzja o podjęciu uchwały spotkała się z niezbyt pozytywnymi opiniami mieszkańców regionu, w ślad za nimi poszła część turystów z Beskidów, narciarzy i miłośników górskich wycieczek. W Internecie zawrzało. Gdy w pewnej Facebookowej grupie dla miłośników Beskidów ktoś oświadczył, że w związku z uchwałą anty-LBGT zbojkotuje region Trójwsi, lawina kolejnych deklaracji ruszyła niczym napędzana efektem kuli śnieżnej. Zmobilizowani miłościcy Beskidów którzy dołączyli do akcji zapowiadają ostracyzm turystyczny regionu Trójwsi i nie odwiedzanie gminy tak dopóki, dopóty nie będzie w Urzędnie Gminy tolerancji ideologii LGBT wyznawanej przez mniejszości seksualne.

Po 10 dniach od podjęcia deklaraci do Rady Gminy przyszedł pierwszy oficjalny list, wyrażający sprzeciw tej decyzji napisany przez jednego z przewodników turystycznych.

“Chociaż treść dokumentu wyraźnie świadczy o braku wiedzy na temat mniejszości seksualnych czy nowoczesnej edukacji seksualnej, a także o braku refleksji nad znaczeniem uchwały, nie mogę jako nauczyciel historii i przewodnik beskidzki zlekceważyć przyjętego przez Radę stanowiska. Za pozbawionym realnej treści określeniem »ideologia LGBT« kryją się prawdziwi ludzie i ich krzywda, kryje się znana z najczarniejszych kart dziejów metoda odczłowieczenia i szerzenia nienawiści do drugiego człowieka. (…)

Z Waszej winy te podziały i nienawiść znowu narosły.

W związku z powyższym informuję, że od dnia przyjęcia uchwały rezynuję z uprawiania turystyki i prowadzenia grup po obszarze gminy Istebna. ”

– napisał do istebniańskich radnych Zbigniew Strucki, przewodnik beskidzki i nauczyciel historii.

Bojkot Istebnej przez przewodnika turystycznego

Poniżej pełna treść listu z sprzeciwem Pana Zbigniewa ws. decyzji o podjęciu “deklaracji anty-LGBT”:

Przewodnicy i turyści ogłaszają BOJKOT ISTEBNEJ. Powód? Walka z LGTB…
List beskidzkiego przewodnika turystycznego przesłany do Rady Gminy Istebna

Drugi list z deklaracją ostracyzmu turystycznego Istebnej wpłynął do biura podawczego jeszcze tego samego dnia…

“Dowiedziałem się, że przyjęliście Państwo deklarację w sprawie powstrzymania ideologii LGBT. Rozumiem, że chodzi o powstrzymanie osób homoseksualnych. To początek polityki segregacji ludzi. Trąci to apartheidem – pisze autor, który dodaje także: – Ze smutkiem przyjąłem Państwa deklarację. Z szacunku dla Państwa tradycji, żeby nie urażać Państwa moimi poglądami, zobowiązuję się nie przyjeżdżać do Istebnej.”

Pełna treść nadesłanego listu: [LINK]

Jak się okazało, kolejny oficjalny głos sprzeciwu pilota i organizatora wycieczek turystycznych w regionie był kwestią dni.

“Przez dziesiątki lat pracy społecznej jako pilot wycieczek i organizator turystyki promowałem Istebną i Koniaków jako perłę w architekturze, historii i folklorze. – Ostatnia uchwała Rady Gminy Istebna w sprawie “powstrzymania ideologii LGBT” wprowadza mnie w zdumienie. Kawulok czy Konarzewski przewracają się w grobie. Panu (przewodniczącemu Stanisława Legierskiego – dop.red.) i pańskim radnym dedykuję wypowiedź dra Štrosmajera z filmu “Szpital na peryferiach”: “Gdyby głupota potrafiła fruwać, latalibyście jak gołębie”. (…)

Widać, że w Istebnej nowe tylko chałupy, myślenie wyszło z mody. (…)

Turystom życzę, by Istebną omijali szerokim łukiem. – dodaje pod koniec i dołącza przedruk przekornego artykułu pt. “Skąd biorą się prawdziwi Polacy?”.

Całą treść listu wraz z w.w. artykułem można przeczytać [TUTAJ].

Inni przewodnicy, piloci i organizatorzy wypowiadający się na temat decyzji gminy również zapowiedzieli, że do momentu odwołania uchwały, nie będą organizowali w rejonie beskidzkiej Trójwsi żadnych wyjazdów turystycznych. Może się to okazać bolesną stratą dla przedsiębiorców w Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce którzy utrzymują się dzięki odwiedzających region miłośnikom górskich wycieczek, czy narciarzy.

Na razie do listów i deklaracji bojkotu gminy nie odniosło się kierownictwo gminy, ani radni.

Warto dodać, że jedyną osobą która wyraziła swoje oburzenie na sesji na której przyjęto uchwałę, wyraziła Gabriela Lazarek z Cieszyna – kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP.

Po rozpoczęciu obrad nach uchwałą Lazarek poprosiła o zabranie głosu, jednak został on jej przyznany dopiero po głosowaniu. Oprócz niej nikt z obecnych radnych i kierownictwa gminy nie zechciał wypowiedziec się na temat deklaracji. Ostatecznie 14 radnych głosowało „za”, jeden członków rady był nieobecny.

– Osoby LGBT to są ludzie, a nie ideologia. To co państwo nazywają ideologią i LGBT występowało już wielokrotnie w historii i bez wyjątku prowadziło to do katastrofy. Dochodziło do wykluczeń, nawet pobić. Ja wiem, że Istebna jest konserwatywna, katolicka. Ja stąd pochodzę, jestem również osobą wierzącą. Jest mi wstyd, także przed moimi dziadkami, którzy przeżyli II wojnę światową i opowiadali mi historie, co się działo z osobami homoseksualnymi, jak były traktowane – mówiła po dopuszczeniu do głosu Gabriela Lazarek.

Retransmisja wideo z sesji Rady Gminy Istebna na której podjęto uchwałę dostępna jest stronie eSesja.tv

Odpowiedź na pytanie, czy mającą ambicje być turystyczną perełką Trójwieś czeka turystyczny ostracyzm, poznamy w następnym sezonie…

Zagłosuj!

4 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 28

Fajne: 13

Procent fajnych głosów: 46.428571%

Słabe: 15

Procent słabych głosów: 53.571429%

Dodaj komentarz