Elektryfikacja, czyli porozmawiajmy o nieoczywistych zabytkach Cieszyna.

Elektryfikacja, czyli porozmawiajmy o nieoczywistych zabytkach Cieszyna.

Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza na pierwsze z cyklu spotkań poświęconych zabytkom nieoczywistym Cieszyna. Obiekty Szlaku Zabytków Nieoczywistych są pretekstem do rozmowy o miejscu, w którym żyjemy.

Do poznania ludzi, dzięki którym przedmioty powstały, zostały zachowane i służą nam wszystkim, sprawiając, że Cieszyn jest autentyczny i różnorodny.

Impulsem do powołania do życia Szlaku jest nieświadome czyszczenie otoczenia z tej kulturowej różnorodności.

Wisława Szymborska w rozmowie ze Zbigniewem Machejem powiedziała: Bardzo lubiłam jeździć do Cieszyna. […]Coś było w ludziach, w atmosferze tego miasta, co wydawało się rzadkie. Ustrój, w którym wtedy żyliśmy, dążył do tego, żeby wszystko maksymalnie ujednolicić.

Począwszy od gazet, a skończywszy na smaku sera, poglądach na życie, a nawet marzeniach… Otóż Cieszyn wydawał się jakiś inny, oporny¹.

Czy opinia poetki jest nadal aktualna? Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, co sprawiło, że współcześnie to my wszystko ujednolicamy, nie ustrój. Czy ta inność objawiała się również w oszczędności, opartej na mądrym gospodarowaniu?

Gośćmi spotkania będą Irena i Roman Gatysowie, znawcy i kolekcjonerzy, autorzy jedenastu książek poświęconych fabrykom porcelany na Śląsku. Właściciele największej kolekcji porcelany śląskiej prezentowanej na kilkudziesięciu wystawach, opowiedzą o porcelanie elektrotechnicznej w Cieszynie.

Elektryfikacja, czyli porozmawiajmy o nieoczywistych zabytkach Cieszyna.Spotkanie poprowadzi Bogdan Kosak, pomysłodawca i koordynator projektu.

Elektryfikacja, czyli porozmawiajmy o nieoczywistych zabytkach Cieszyna.25.10.2023, godz. 17.00

Biblioteka Miejska w Cieszynie,

sala konferencyjna, II piętro

1 K. Filipowicz, Opowiadania cieszyńskie, Wydawnictwo Dobra Prowincja, Cieszyn 2023

Zagłosuj!

6 punktów
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 0

Fajne: 0

Procent fajnych głosów: 0.000000%

Słabe: 0

Procent słabych głosów: 0.000000%

Dodaj komentarz