Nowy projekt herbu Cieszyna nie przejdzie! [Aktualizacja]

Nowy projekt herbu Cieszyna nie przejdzie! [Aktualizacja]

Rada Miasta w tym tygodniu ma głosować ws. nowego herbu Cieszyna, który został przygotowany w współpracy z komisją heraldyczną w Warszawie. Według wyników ankiety którą przeprowadziliśmy, mieszkańcy stanowczo opowiadają się przy dotychczasowym symbolu miasta i nie podoba się im nowy projekt.

Już w przyszły czwartek odbędzie się głosowanie Rady Miasta nad przyjęciem nowego godła.

Zdaniem mieszkańców i naszej redakcji projekt nowego herbu to karykatura, dlatego przypomnijmy sobie historie herbu naszego miasta.

Herb miasta ukształtował się w XIV wieku i do dzisiejszego dnia nie zmienił się prawie w ogóle.

U podstaw niebieskiego pola tarczy herbowej przedstawiono Olzę, zaś powyżej umieszczono białe mury miejskie z dwiema basztami o czerwonych hełmach i otwarta bramą z podniesioną kotwicą. Mają one za zadanie podkreślać obronny charakter miasta, zaś otwarta brama jest symbolem otwartości na kontakty handlowe i przybyszów. Co najważniejsze nad murami widnieje złoty koronowany orzeł Piastów cieszyńskich z rozpostartymi skrzydłami. Niestety na nowym projekcie herbu miasta Cieszyn orzeł został pozbawiony korony. Budzi to duże kontrowersje. Jeżeli nowy symbol w takiej formie zostanie przyjęty, w preambule wykreślić trzeba stwierdzenie, że Cieszyn jest miastem królewskim.

Ankieta w której 93% osób opowiedziało się za starym herbem -> TUTAJ

[Aktualizacja]

Mamy dobre wieści dla mieszkańców Cieszyna, duża większość głosujących opowiedziała się za pozostaniem starego godła. Dlatego CRS: Cieszyński Ruch Społeczny zapewnił ,że nowy herb miasta zostanie odrzucony!

Zagłosuj!

3 punkty
Fajne Nie lubię

Razem głósów: 29

Fajne: 13

Procent fajnych głosów: 44.827586%

Słabe: 16

Procent słabych głosów: 55.172414%

Dodaj komentarz